Demirdöküm Solaris Arıza Kodları

Demirdöküm Solaris model kombilerin kendi içinde Basic (ledli) ve Digital (ekranlı) kombileri bulunur. Aşağıda modele nazaran detaylı arıza kodları ve anlamları, arıza ledleri ve anlamları belirtilmiştir.

Solaris Basic Kombi Arıza Kodları

30 Ledi Yanıp Sönüyor ise Döşem suyu sensör arızası.

Çözüm Kalorifer sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında nemlenme yada sensör kablolarında kopukluk-kısa dönem olduğunda bu problem yaşanır. Bu şeklinde durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Ihtiyaç duyulan müdahale yerinde sağlanacak ve problem tespit edildikten sonrasında çözümlenecektir.

40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensör arızası.

Çözüm Sıcak su sensör arızası olarak adlandırabiliriz. Bu durumda sensör arızalı olabilir, sensör kablolarında kopma-kısa dönem olabilir yada sensör borularında nemlenme olabilir. Tespit ve probleminin çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Dış hava sensör arızası.

Çözüm Dış ortam sıcaklığına nazaran Solaris kombiyi çalıştıran sensörde problem olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü var ise eğer arızalı bulunduğunu yada bağlantılarında problem bulunduğunu belirtir. Dış hava sensörü yoksa eğer elektrik aksağında sorun olabilmektedir. Bundan dolayı de net tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekir.

60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Düşük tazyik problemi.

Çözüm Solaris Basic model kombinin döşem su basıncının düşük durumda bulunduğunu belirtir. Açık oturum üstündeki yuvarlak göstergeye bakarsanız eğer 1 barın altında bulunduğunu görmüş olacaksınız. Solaris Basic model kombiye su basmak için sol alt tarafta bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirmelisiniz. Su sesi duyduğunuzda su basma işlemi adım atar ve göstergede artış olur. 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı ihmal etmeyin. Problem çözümlenecektir. İşlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akış problemi.

Çözüm Solaris Basic model kombilerin çeşitlerine nazaran arızalı parçaların değişebildiği arıza durumudur. Solaris Basic model hermetik kombilerde hava akışı fan yardımı ile gerçekleşir. Bu arıza durumunda fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir. Solaris Basic model bacalı kombilerde hava akışı baca yardımı ile gerçekleşir. Bu arıza durumunda baca sensörü arızalı olabilir, baca tıkalı yada çekmiyor olabilir. Net teşhis yapılması ve probleminin çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.

80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısınma arızası.

Çözüm Döşem suyunun maksimum düzey üzerine çıktığını belirten arıza durumudur. Bu durumda ilkin aygıt petek konumunda çalışıyor ise kaloriferlerin açık olup olmadığına bakın. Şu demek oluyor ki kalorifer vanaları kapalı ise açın. Minimum 3 kalorifer ne olursa olsun kullanılır vaziyette olsun. Gene de problem devam ederse aleti kapatıp tekrardan açın. Arıza durumu bu uygulamalar ile çözümlenmiyorsa eğer servisi arayarak yardım almanız gerekir. Bu şeklinde durumlarda; üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş yada tıkanmış olabilir, sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir. Teşhis ve çözüm uzman Demirdöküm Servisi ekiplerince yapılacaktır. Kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

90 Ledi Yanıp Sönüyor ise Alev yokluğu (ateşleme problemi).

Çözüm Başarısız ateşleme olarak malum bu arıza durumunda aygıt bloke durumdadır. Hiçbir konumda emek verme yapmaz. Ilk olarak dairenize gaz geldiğinden güvenilir olmalısınız. Dairenizde gaz var ise eğer Solaris Basic model kombiye gaz geldiğinden güvenilir olmak adına yanında bulunan gaz vanasını denetim etmelisiniz. Gaz vanaları açık ve dairede gaz var ise Solaris Basic model kombiyi resetlemeli doğrusu kapatıp açma işlemi uygulamalısınız. Bu uygulama sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise servisi aramalısınız. Anakart, ateşleme ve iyonizasyon elektrodu hem de gaz valfinde problem olabilir. Demirdöküm Servisi ekipleri tarafınca problem yerinde görüldüğünde net tespit yapılacak ve sorun çözümlenecektir.

Demirdöküm Solaris Basic model ledli kombilerde ledler yalnız yanıyor ise bu bir arıza durumu değildir. Örneğin 50 ledine kadar kırmızı yanıyor ise bu aygıt içindeki suyun sıcaklığının 50°C civarında bulunduğunu belirtir. Isı ayarlaması yaptığınızda ilkin ayarladığınız dereceye nazaran led yanar, daha sonrasında aşama su ısındıkça yükselir, su soğudukça düşer. Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza anlama gelir.

Solaris Digital Kombi Arıza Kodları

F0 Arıza Kodu Döşem su tazyik problemi.

Çözüm Döşem su basıncının 1 bar altında yada 3 bar üstünde bulunduğunu belirten arıza kodudur. Açık oturum üstünde yer edinen yuvarlak bar göstergesine bakarak basıncın düşük yada yüksek bulunduğunu anlayabilir ona nazaran işlem yapabilirsiniz.

F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Limit termostat problemi olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda döşem su sıcaklığı maksimum seviyeyi aşmış anlama gelir. Bu durumda cihazınız eğer kalorifer konumunda çalışıyor ise kalorifer vanalarına bakın. Açık durumda olması gerekir. Kaloriferlerin minimum 3 tanesi açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Buna karşın problem yaşanıyor ise kombiyi kapatıp tekrardan açın. Problem hala devam etmekte ise servis yardımı almanızın vakti gelmiş anlama gelir. Üç yollu vana arızalı olduğunda, pompada sıkışma olduğunda, kalorifer filtresi tıkandığında, kalorifer tesisatı tıkandığında, ana eşanjörde tıkanma yada kireçlenme olduğunda, sensör ya da kart arızası olduğunda bu problem yaşanabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için ne olursa olsun Demirdöküm Servisini aramalısınız.

F2 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.

Çözüm Sıcak su sensörü olarak adlandırabileceğimiz ntc de sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensörün yanı sıra sensör bağlantılarında kopma-kısa dönem olduğunda, borularda nemlenme olduğunda problem yaşanır. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F4 Arıza Kodu Gaz yokluğu problemi.

Çözüm Şu demek oluyor ki daireye yada kombiye gaz gelmediğini belirten arıza kodudur. Bu şekilde bir arıza durumunda ilkin gaz girişlerine bakın. Gaz vanaları açık şekilde olmalıdır, deneyin kapalı ise açın. Gaz var ise Solaris kombiyi resetleyin, doğrusu kapatıp-açma işlemi uygulayın. Problem düzelmiyorsa bu işlemi birkaç kez daha yeniden edebilirsiniz. Arıza durumu gene de düzelmiyorsa eğer; anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodu yada gaz grubunda problem olabilir. Net tespit ve arızanın giderilmesi için Demirdöküm Servisini aramalısınız.

F5 Arıza Kodu Hava akış problemi.

Çözüm Solaris kombilerin bacalı ve hermetik çeşitleri vardır. Hava akışı bu iki çeşitte ayrı olduğundan arızalı parçalar da değişmiş olur. Solaris hermetik kombilerde hava akışı fan ile olur. Fan, prosestat yada anakart arızalarında bu problem yaşanabilir. Solaris bacalı kombilerde ise hava akışı baca ile olur. Bacanın tıkalı olması, bacanın çekmemesi yada baca sensöründe arıza olması şeklinde durumlarda bu problem yaşanabilir. Her iki çeşit kombide de bu problem yaşanmakta ise kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalı servis yardımı almalısınız.

F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.

Çözüm Solaris kombilerin her birinde dış hava sensörü olmaz. Dış hava sensörü monte edildikten sonrasında dış ortamın sıcaklığına bağlı kombiyi çalıştırmaktadır. Dış hava sensörü olan Solaris kombilerde dış hava sensöründe problem bulunduğunu belirtir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise elektrik aksağında problem bulunduğunu belirtir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

OC Arıza Kodu 

Solaris kombide dış hava sensörünün araya girdiğini ifade eder. Arıza değildir, bir süre beklediğinizde düzelir.

CC Arıza Kodu

Solaris kombide dış hava sensörünün devreye girmediğini ifade eder. Arıza değildir, bir süre beklediğinizde düzelme olacaktır.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x