Demirdöküm Vinto Arıza Kodları

F01 ve F04 Arıza Kodu Gaz yok yada alev oluşmadı.

Çözüm Vinto model kombilerde sıkça karşımıza çıkan bu arıza durumunda aygıt ateşlemeyi yapamıyor anlamına gelir.

F02 Arıza Kodu Hava akış problemi.

Çözüm Atık gaz sisteminde problem bulunduğunu belirten arıza kodudur. Vinto kombilerin çeşidine nazaran arıza durumu değişmektedir.

F03 Arıza Kodu Hava akış problemi 2 saat 40 dakika içinde 3 kez yeniden etmiş.

Çözüm Vinto kombide F2 arıza kodunun 2 saat 40 dakika içinde 3 kez yeniden ettiğini ve müdahale edilmediğini belirten arıza kodudur. Hava akış problemininin devamı şu demek oluyor ki tekrarı olarak adlandırabiliriz. Parçalara müdahale gerekeceğinden kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F05 Arıza Kodu Aşırı ısınma emniyeti problemi.

Çözüm Vinto kombi tesisatındaki su sıcaklığının yükseldiğini ve bu sebeple cihazın koruma altına alındığını belirten arıza kodudur. Limit termostat devreye girmiş ve aşırı ısınmaya karşı kombiyi korumaya almış anlamına gelir. Bu durumda ilkin cihazınız kış modunda ise peteklerin açık olduğundan güvenilir olmalısınız. Petek vanaları kapalı ise açmalı ve en azından 3 petek vanasının açık olduğundan güvenilir olmalısınız. Sonrasında Vinto kombiyi kapatıp açarak resetlemelisiniz. Resetleme uygulaması problem düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlanabilir. Arıza durumunun devam etmiş olduğu durumlarda servisi aramanız gerekir. Aşırı ısınma probleminin yaşanılmasının temel sebepleri; kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinin tıkanması, üç yollu vananın arızalanması, pompanın sıkışması, ana eşanjörde kireç yada tıkanma olmasıdır. Net teşhis uzman servis ekipleri tarafınca yerinde yapılacaktır.

F06 Arıza Kodu Kalorifer devresi sensör problemi.

Çözüm Kalorifer sensöründe arıza bulunduğunu, kablolarda kopma-kısa dönem olabileceğini, borularda nemlenme olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda teknik açıdan arızanın yerinde görülmesi gerekir. Teknik açıdan müdahale için Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.

F08 Arıza Kodu Mikrofast sensör problemi.

Çözüm Harici sensörde problem bulunduğunu belirtir. Problem yalnız sensörde değil, sensör kablolarında yada sensör borularında olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.

F09 Arıza Kodu Su tazyik sensör hatası.

Çözüm Vinto kombilerde su basıncını ölçme görevindeki sensörde sorun oluştuğunu belirtir. Bu sorunda aygıt tesisatındaki su ölçülmez ve yanlış gösterilir. Parça değişimi adına servisi aramalısınız.

F11 Arıza Kodu Anakarttan sinyal alınamıyor.

Çözüm Kombinin beyni olarak adlandırdığımız anakartta problem bulunduğunu belirtir. Bu durumda cihazdan bir performans beklenilemez. Aygıt çalışmayacak ve bloke durumda olacaktır. Anakart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bu konudaki yardımları da uzman servis ekiplerinden almalısınız.

F12 Arıza Kodu Ekran kart yada uzaktan kumanda panelinde problem.

Çözüm Vinto kombilerde ekran kartında yada uzaktan kumanda panelinde problem olabileceğini belirten hata kodudur. Teşhis ve çözüm için Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.

F13 Arıza Kodu Ana dönem problemi.

Çözüm Problem elektronik kart ile ilgili olabilir. Vinto kombiyi birkaç kez kapatıp tekrardan çalıştırmayı deneyin. Arıza durumu düzelmez de devam ederse eğer kesinlikle servis yardımı almalısınız.

F14 Arıza Kodu Kalorifer devresine gönderilen suyun sıcaklığı 95°C üstünde.

Çözüm Bu problemi yaşadığınızda ilkin kalorifer vanalarına bakın. Kapalı kalmışsa bu sebeple ısı yükselmiş olabilir. Vanalar kapalı ise kesinlikle açın. Vanaların açık olduğundan eminseniz eğer Vinto kombiyi birkaç kez kapatıp tekrardan açın şu demek oluyor ki resetleme işlemi yapın. Problem gene de devam etmekte ise kesinlikle servis yardımı almalısınız.

F15 Arıza Kodu Steps motor arızası.

Çözüm Üç yollu vana steps motorunda problem olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda cihaza müdahalede bulunmadan kesinlikle servisi aramalısınız.

F16 Arıza Kodu Gaz valfi selenoid valf arızası.

Çözüm Gaz valfi üstündeki valflerde problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Teknik açıdan tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

F17 Arıza Kodu Voltajın 170 V altında bulunduğunu belirtir.

Çözüm Daireye ve Vinto kombiye gelen voltaj düşük olduğunda bu problem yaşanmaktadır. Bu durumda bir süre beklemenizi öneriyoruz. Aygıt resetlemeyi otomatik yapmış olacaktır. Bu sebeple resetleme işlemi yapmanıza gerek kalmamıştır. Uzun süre bekleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servisi aramanız gerekir. Genel anlamda düşük voltaj sorunları yaşanıp problem düzelmediğinde anakart yanmış yada hasar görmüş oluyor. Müdahale de anakarta yapılır. Onarım yada değişiklik ile sorun çözümlenebilir. Yalnız arıza durumunun yeniden etme olasılığı da vardır. Bu şeklinde durumlarda ise önerimiz kombi regülatörü kullanımıdır.

F18 Arıza Kodu Kullanıcı arayüz problemi.

Çözüm Ekran kartında problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Gene de problemi yerinde görmekte fayda vardır. Cihaza müdahalede bulunmadan kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F19 Arıza Kodu Sıcak su ntc si talepte fakat sensörün boru ile irtibatı yok.

Çözüm Sıcak su sensörü kombi içerinde kablolar ve borular ile bağlantılıdır. Boru ile sensör içinde irtibatın olmadığını belirtir. Bu durumda teknik açıdan tespit ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

F20 Arıza Kodu Ekran kartı ile kombi uyumlu değil.

Çözüm Kullanıcı arayüz olarak da adlandırabileceğimiz ekran kartı ile kombinin uyumlu olmadığını belirten arıza kodudur. Öncesinde kullanıcı arayüze müdahale edildi ise yanlış monte edilmiş olabilir. Tekrardan denetim edilmesi için servisi aramalısınız. Müdahale edilmedi ise bu durumda problem elektronik kart ile ilgili olabilir. Bu durumda tespit ve çözüm için kesinlikle servisi aramalısınız.

F21 Arıza Kodu Döşem su basıncı düşük.

Çözüm Döşem su basıncı düşük olduğunda şu demek oluyor ki kombinin suya ihtiyacı olduğunda ekranda beliren arıza kodudur. Aygıt bu durumda bloke şekildedir şu demek oluyor ki emek harcama yapmaz. Tesisata su basmanız gerekir. Vinto kombinin sol altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemini 1,5 bara kadar devam ettirmelisiniz. Bu değere ulaştıktan sonra mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız. Probleminin düzeldiğini görmüş olacaksınız. Düzelme olmaz ise açma-kapama işlemi yapın. İşlemi yapamadıysanız yada yapmanıza karşın problem düzelmiyorsa eğer kesinlikle servis yardımı almalısınız.

F22 Arıza Kodu Kalorifer döşem basıncı oldukça yüksek.

Çözüm Demirdöküm Vinto kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise bu kombinin basıncının olması ihtiyaç duyulan değerden fazla bulunduğunu belirtir. Kısaca kombi bar seviyesini denetim ederseniz 2,7 barın üstünde bulunduğunu görmüş olacaksınız. Vinto kombinin yüksek basıncını düşürmek için petek havasını almanız gerekir. Petek havasını almak için peteğin yan kısmında bulunan müşür bölümünü açın. Su gelecektir. Bir miktar su alın, basıncın düşmeye başladığını görmüş olacaksınız. Bu şekilde su alarak basıncı ideal konuma şu demek oluyor ki 1 ile 2 bar arasına getirin problem düzelecektir. Düzelme olmadığı durumlarsa açma-kapama işlemi uygulamalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x