Eca Calora Digital Arıza Kodları

Yazımızda sunacağımız bilgiler Calora Digital 24 kW bacalı bitermik model, 24 kW hermetik bitermik model, 24 kW hermetik manotermik model, 28 kW hermetik manotermik model kombiler için geçerlidir.

Baca Gazı Sorunları

T6 Arızası Baca gazı sensör problemi (açık-kapalı dönem)

Çözüm Baca gazı sensör sorunudur. Açık kapalı dönem arızasıdır. Kısaca bu durumda baca gazı sensörünün yanı sıra sensör kablolarında yada borularında problem olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.

T2 Arızası Baca gazı aşırı ısınma problemi.

Çözüm Baca gazı sıcaklığının yükseldiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda aleti kapatıp bir süre bekleyin. Arıza durumunda düzelme olmadı ise “R” konumlu reset düğmesine basın ve kombiyi birkaç kez resetleyin. Resetleme işlemi sonrasında da sorunda düzelme olmadı ise ne olursa olsun servisi arayın ve yardım talep etmelisiniz.

Hava Akışı Sorunları

E4 Arızası Diferansiyel hava tazyik anahtarı kısa dönem problemi.

Çözüm Fan motorundan gelen basınca karşın prosestatın kontaklarını kapatmadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda prosestatın yanı sıra problem elektronik kart ile ilgili da olabilir. Küçük bir ihtimal fan motoru da arızalı olabilmektedir. Net teşhis ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

E5 Arızası Diferansiyel hava tazyik anahtarı kapalı dönem problemi.

Çözüm Prosestatın (diferansiyel hava tazyik anahtarının) kontaklarını kapatmadığını ifade eden arıza kodudur. Mesele prosestat, fan yada elektronik kart ile ilgili olabilir. Bu durumda net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Isı Sorunları

E3 Arızası Aşırı ısı kilitlenmesi problemi.

Çözüm Döşem su sıcaklığının en yüksek konumu geçtiğini ve bu sebeple de limit termostatın emek vererek kombiyi bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Aygıt bu durumda bloke şekildedir ve hiçbir konumda emek harcama yapmaz. Kombi kalorifer konumunda çalışmakta ise ilkin kaloriferlerin vanalarını deneyin ve açık olup olmadığından güvenilir olun. Kapalı ise vanaları açın bir de minimum 3 kaloriferin çalışır durumda olduğuna itina gösterin. Sorunda düzelme olmaz ise “R” konumlu düğmeye bir kez basarak kombiye reset atın. 3 resetleme uygulamasına karşın arıza durumu hala devam etmekte ise ne olursa olsun servisi arayın. Bu arıza durumunda; kalorifer filtresi tıkanmış, ana eşanjör kireçlenmiş, ana eşanjör tıkanmış, üç yollu vana konum değiştiriyor, üç yollu vana ortada kalıyor,  sensör arızası olabilir, kart arızası olabilir, pompa sıkışmış yada kalorifer tesisatında tıkanma meydana gelmiş olabilir. Tespit ve çözüm için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

T1 Arızası Aşırı ısı ikazı.

Çözüm Cihazın sistem suyu sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını belirten uyarı kodudur. Kalorifer konumunda çalışan cihazlarda kaloriferlerin açık olup olmadığı denetim edilmeli aygıt hangi konumda çalışırsa çalışsın “R” konumlu düğmeye basılarak resetlenmelidir. Bu işlemlerden sonrasında da probleminin devam etmiş olduğu durumlarda servis aranmalıdır. Uzun süre aygıt bu uyarıyı verir ve hiçbir müdahale edilmez ise bu durumda aşırı ısı kilitlenmesi olur ve ekrandaki hata kodu E3 olur. Her iki durumda da servisi aramalısınız.

T3 Arızası Kalorifer sensörü arızası.

Çözüm Kalorifer doğrusu merkezi ısıtma sensöründe arıza bulunduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda yalnız kalorifer sensöründe problem olmayabilir. Kalorifer sensörü kablolarında kopukluk, kısa dönem olabileceği şeklinde sensör borularında nemlenme durumu da söz mevzusu olabilmektedir. Net tespit yapılması ve çözümlenmesi adına servisi aramanız gerekmektedir.

T5 Arızası Sıcak su sensörü arızası.

Çözüm Sıcak su doğrusu kullanım suyu sensöründe arıza olabileceğini belirtir.

T7 Arızası Dış hava sensörü arızası.

Çözüm Calora Digital model kombide dış hava sensörü var ise eğer arızalı olabileceğini belirten arıza kodudur. Dış hava sensörü dış ortama nazaran kombinin çalışmasını sağlar. Dış hava sensörü olmayan kombilerde bu problem yaşanır ise elektrik aksağında problem olabilir. Tespit ve müdahale için servisin görmesi gerekir.

Alev Denetimi Sorunları

E1 Arızası Ateşleme arızası.

Çözüm Brülörde alevin oluşmadığını belirten bir arıza kodudur.

E2 Arızası Yanlış alev ikazı.

Çözüm Yanlış alev algılandığını belirten arıza kodudur. “R” konumlu reset düğmesine bir kez basarak kombiyi resetleyin. İşlemi problem düzelmediği sürece 3 kez yine edebilirsiniz. Maksimum 3 reset uygulamasından sonrasında da sorunda düzelme olmadı ise iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe yada anakartta problem olabilir. Servisi arayarak uzman yardımı almalısınız.

D1 Arızası Alev devresi arızası.

Çözüm Alev algılanmadığında yada sönmediğinde bu problem yaşanır. Bu şeklinde durumlarda ilkin aleti “R” konumlu düğmeye basarak resetleyin. İşlemi arıza devam etmiş olduğu sürece birkaç kez uygulayın. Uygulama neticesinde eğer netice alınamıyor ise ne olursa olsun servisi arayın ve yardım talep edin. Birçok parçada problem olabileceği için arızanın yerinde görülmesi gerekmektedir.

Elektrik Sorunları

C1 Arızası Anakart ile yazışma problemi.

Çözüm Calora Digital model kombinin anakartı ile yazışma kopukluğu bulunduğunu belirtir. Bir nevi anakart problemi olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda ilk olarak “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi resetleyin. Reset attınız fakat düzelme olmadı ise işlemi 3 kez daha yine edin. Netice hala aynı ise bu durumda ne olursa olsun Eca Servisi’ni arayarak anakarta müdahale edilmesi için yardım talep etmelisiniz.

A1 Arızası Şebeke gerilim problemi.

Çözüm Daireye yada kombiye gelmekte olan voltajın düşük bulunduğunu belirtir. Bölgede kısa süreliğine elektrik kesintisi oldu ise bu sebeple problem yaşanıyor olabilir, elektrik kesintisi olmadı ise şebeke geriliminde problem var anlamına gelir.  Yalnız problem yine edebileceği için bir kez daha bu sorunla karşılaşmamak adına “kombi regülatörü” kullanmalısınız.

Su Basıncı Problemi

P1 Arızası Düşük su basıncı arızası.

Çözüm Calora Digital model kombi tesisatında su olmadığını yada suyun minimum seviyeye ulaştığını belirtir. Cihazın suya ihtiyacı olduğundan su basma işlemi uygulamalısınız.

Gaz Valfi Problemi

Y1 Arızası Gaz valfi devresi arızası.

Çözüm Aygıt bu arıza durumunda ya ateşlemeyi bir halde yapması imkansız ya da ateşleme işlemini durduramaz. Teknik açıdan arızanın çözümlenmesi adına ilkin cihaza “R” konumlu düğmeye basarak reset atın. Resetleme sonrasında arıza durumu devam etmekte ise ne olursa olsun Eca Servisi yardımı almalısınız. Bu durumda gaz valfi yada kart arızası olabilir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x