Eca Fortius Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Eca Fortius 24 kW Bacalı bitermik, 24 kW hermetik bitermik, 24 kW hermetik manotermik, 28 kW hermetik manotermik model kombiler için geçerlidir.

Baca Gazı

T6 Arıza Kodu Baca gazı sensöründe açık-kısa dönem problemi.

Çözüm Baca gazı sensöründe açık-kısa dönem arızasında sensör ve ilgili kablolarda mesele olabilir. Bu arıza durumunda aleti birkaç kez resetlemelisiniz. Ekranın altında yer edinen “R” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. İşlemi mesele düzelmediği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Gene de netice alamıyorsanız servisi aramalısınız.

T2 Arıza Kodu Baca gazı aşırı ısınma problemi.

Çözüm Baca gazında aşırı ısınma problemi bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda ilkin aleti birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ekranının derhal altında bulunan “R” konumlu reset düğmesine bir kez basarak resetleme işlemini yaparsınız. Uygulama sonrasında arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha yine edin. Gene netice değişmiyorsa servisi aramalısınız. Bu durumda cihaza gaz ayarı gerekebilir, eşanjör benzer biçimde parçaları da denetlemek gerekir.

Hava Akışı

E4 Arıza Kodu Hava tazyik anahtarı uyarısı (kısa dönem).

Çözüm Fan motoru çalıştığında gönderilmiş olduğu tazyik sonucu prosestat kontakları kapatmadığında bu mesele yaşanır. Bu durumda mesele prosestat yada elektronik kart ile ilgili olabilir. Fan motorunda da arıza olabilme ihtimali bulunduğundan net teşhis ve çözüm için servisi aramanız gerekmektedir.

E5 Arıza Kodu Hava tazyik anahtarı uyarısı (açık dönem).

Çözüm Prosestatın kontakları açık bıraktığını belirten arıza kodudur. Prosestat kontak kapatmadığı vakit karşımıza çıkar. Bu durumda mesele prosestat ile ilgili olabilir. Küçük bir ihtimal elektronik kart da arızalı olabilir, fan motoru da… Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

Isı

E3 Arıza Kodu Aşırı ısı kilitlenmesi.

Çözüm Döşem su sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını ve yüksek ısı sebebi ile limit termostatın devreye girerek cihazın çalışmasını durdurduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda limit termostat aleti bloke eder ve aygıt hiçbir konumda emek harcama yapmaz. Ilk olarak aygıt kalorifer konumunda ise kaloriferlerin açık olduğundan güvenli olmalı ve en azından 3 kaloriferi ne olursa olsun kullanmalısınız. Daha sonrasında ekranın altında bulunan “R” butonuna basmalı ve kombiyi resetlemelisiniz. Bir süre kadar da bekleyin. Sorunda düzelme olmaz ise; pompa sıkışmış, ana eşanjörde kireçlenme yada tıkanma var, kalorifer tesisatı tıkanmış, sensör arızası olabilir, kartta sorun olabilir, kalorifer dönüş borusu içindeki filtre tıkanmış, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Net teşhis için ne olursa olsun Eca Servisi’ni aramalısınız.

T1 Arıza Kodu Aşırı ısı uyarısı.

Çözüm Bu bir uyarıdır. Kombi tesisatındaki su sıcaklığının yükseldiğini belirtir. Cihazın ısı ayarını kısarak bir süre kapalı tutun. Bir süre sonrasında tekrardan açın. Açtığınızda düzelme olmaz ise yada durum E3 arızasına dönmüş ise ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

T3 Arıza Kodu Merkezi ısıtma ısı sensörü problemi.

Çözüm Bu mesele açık dönem kısa dönem olarak karşımıza çıkar. Kalorifer sensöründe arıza olabilir, sensör kablolarında mesele olabilir yada sensör borularında sorun olabilir. Net teşhis için servisi aramalısınız.

T5 Arıza Kodu Kullanım suyu sensörü problemi.

Çözüm Bu mesele karşımıza açık dönem kısa dönem olarak çıkar.

T7 Arıza Kodu Dış hava ısı sensörü problemi.

Çözüm Fortius model kombiniz dış hava sensörü ile çalışmakta ise dış hava sensöründe mesele bulunduğunu belirtir. Dış hava sensörü ile çalışmıyorsa eğer elektrik sisteminde mesele olabilir. Net tespit için servisi aramalısınız.

Alev Denetimi

E1 Arıza Kodu Alev oluşmuyor.

Çözüm Şu demek oluyor ki ateşleme arızası olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda kombinize gaz geldiğinden güvenli olmalısınız. Dairenize ve kombinize gaz geliyor buna karşın mesele devam ediyorsa ekranın altında bulunan “R” harfindeki reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında arıza devam ederse işlemi 3 kez daha yine edin. Netice aynı ise bu durumda servisi aramalısınız. Anakart arızalı, elektrotlarda mesele yada gaz valfi arızalı olabilir. Net tespit için probleminin Eca Servisi ekipleri tarafınca yerinde görülmesi gerekmektedir.

E2 Arıza Kodu Yanlış alev sinyali.

Çözüm Fortius model kombinin yanlış alev sinyali aldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda ilkin ekranın altındaki “R” konumlu reset düğmesine basarak aleti maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda netice değişmiyorsa ve aynı kalıyorsa bu durumda servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodunda, gaz grubunda yada anakartta mesele olabilir.

D1 Arıza Kodu Alev devresi problemi.

Çözüm Cihazın alev devresinde mesele bulunduğunu belirtir. Alev sönmüyor olabilir ya da algılanmıyor olabilir. Servis öncesi “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam ederse eğer hiçbir müdahalede bulunmadan servisi arayın. Gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda mesele olabilir.

Elektrik

C1 Arıza Kodu Elektronik kart ile yazışma kesintisi.

Çözüm Elektronik kart ile iletişimin koptuğunu ve irtibata geçilemediğini belirtir. Bu durum bir nevi elektronik kart arızasıdır. Müdahale için Eca Servisi’ni arayarak yardım almalısınız. Elektronik kart arıza durumunda onarım edilerek yada değişimi yapılarak mesele çözümlenir.

A1 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

Çözüm Daireye yada kombiye gelen şebeke voltajının düşük bulunduğunu belirtir. Uzun olmamak koşulu ile bir süre kadar voltajlar düzene girsin diye beklemelisiniz. Bu durumda aygıt resete gereksinim duymaz. Uzun süre beklediniz fakat netice aynı ise ne olursa olsun Eca Servisi’ni arayın. Düşük gelen voltaj sebebi ile elektronik kart yanmış yada hasar görmüş olabilir. Bu durumda net teşhis kadar çözüm de önemlidir. Servisi arayarak elektronik karta müdahale edilmesini sağlayın. Yalnız bu problemi yine yine yaşama olanağınız bulunmaktadır. Bu benzer biçimde durumlar için ise tavsiye edilen kombi regülatörü kullanımıdır. Düzelteç kullanırsanız eğer mesele yine etmez.

Su Basıncı

P1 Arıza Kodu Düşük su tazyik uyarısı.

Çözüm Eca Fortius model kombilerde en sık karşılaştığımız sorundur. Döşem suyunun azaldığını ve bu sebeple cihazın bloke duruma geçtiğini belirtir.

Gaz Valfi Arızası

Y1 Arıza Kodu Gaz valfi devresi problemi.

Çözüm Gaz valfi devresinde mesele bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda aygıt ateşlemeyi başarıya ulaşmış şekilde yapması imkansız yada ateşlemeye devam eder. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız. Gaz valfinin yanı sıra elektronik kartta da mesele olabilir. Bu durumda servisi arayarak yardım talep etmelisiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x