Eca Proteus Arıza Kodları

Makalemizde Eca Proteus 24 HM model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve açıklamaları yer almıştır. Açık oturum üstünde yer edinen ledler sırayla L3, L4, L6 ve L7 olarak isimlendirilmiştir.

L3,L4,L6 ve L7 Süratli Yanıp Sönüyor ise Anakart ile yazışma kesintisi.

Çözüm Kombide beyin görevinde olan elektronik kart ile iletişimin kesildiği anlamına gelir. Daha öncesinde elektronik karta yada ekran kartına müdahale edildi ise yanlış bağlantı yapılmış olabilir. Müdahale yapılmadı ise elektronik kart arızalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

L3,L6 ve L7 Yanmıyor L4 Yanıyor ise Brülörde yanma yok.

Çözüm Bu arıza durumunda kombi kendi kendine 5 kez ateşlemeyi dener. Fakat brülörde yanma olmadığından ateşleme yapması imkansız ve arızaya geçer. Bu arıza ile karşılaştığınız vakit aleti resetlemelisiniz. Arıza devam ederse gaz vanalarına bakmalı, kapalı ise açmalısınız. Gaz vanalarının her koşulda açık olması gerekmektedir. Probleminin devam etmiş olduğu durumlarda Eca Servisi’ni aramalısınız. Cihazın gaz valfinde, elektronik kartında, iyonlarında ya da elektrotlarında mesele olabilir. Bu duruma sadece servis ekipleri müdahale edebilir.

L3 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L6-L7 Yanmıyor Kalorifer sensörü arızası.

Çözüm Bu arıza durumunda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmayacaktır. Kalorifer ısı sensöründe, kalorifer sensörü kablolarında yada bağlantılarda mesele olabilir. Net teşhis ve çözüm için arızayı yerinde görmekte fayda vardır. Bu yüzden kesinlikle servis yardımı almalısınız.

L3-L7 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L6 Yanıp Sönüyor Sıcak su sensörü arızası.

Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su beklentinize kesinlikle cevap alamazsınız. Sıcak su sensörü arızalı olabilir. Sensör kablolarında kopukluk yada kısa dönem durumu olabilir. Yada sensör borularında nemlenme olabilir. Teşhis ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

L3,L6 ve L7 Yanmıyor, L4 Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısı kilitlenmesi.

Çözüm Bu durumda ilkin resetleme işlemi uygulamalısınız. Kalorifer vanalarının açık olup olmadığına bakmalısınız. Kapalı ise vanaları açmalısınız. Bir de bu hususta dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şey minimum 3 kaloriferin kullanılır durumda olması doğrusu vanalarının açık olmasıdır. Vanalara bakmalı açık konuma getirmelisiniz. Problem gene de devam etmekte ise kombi su basıncına bakmalı, tazyik düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Arıza gene yeniden eder yada düzelmezse; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, devir daim pompasında sıkışma, sensör ve kartta arıza, kalorifer filtresinde yada tesisatında tıkanma benzer biçimde durumlarda bu mesele yaşanabilir. Tespit ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

L3-L6 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L7 Yanıp Sönüyor Hava akış arızası.

Çözüm Bu benzer biçimde arıza durumları genel anlamda hermetik model Proteus kombilerde karşımıza çıkar. Hava tazyik anahtarı dediğimiz prosestattır. Prosestat hava akışına destek olan bilhassa de fanın bekçisi olarak adlandırabileceğimiz bir parçadır. Arıza olduğunda, kontak kapatmadığında yada açmadığında bu mesele yaşanabilir. Bunun yanı sıra fan yada anakart arızası da söz mevzusu olabilir. Baca yerinden çıkmış ise gene bu mesele yaşanabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramak gerekir.

L3 Yanmıyor, L4 Yanıyor, L6-L7 Yanıp Sönüyor Düşük su tazyik problemi.

Çözüm Kombi su basıncı düşük olduğu vakit bu mesele yaşanır. Bu şekilde bir durumda kullanıcı olarak servis desteği almadan direkt kombiye ihtiyacı kadar su basarak problemi çözümleyebilirsiniz. Proteus kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basın. Sola çevirdiğiniz an su sesi gelmelidir. Panelin sağ alt tarafına bakarsanız tazyik göstergesi (manometre) bulunduğunu görmüş olacaksınız. Tazyik göstergesi de terfi edecektir. İlerleme 1,5 değerine vardığında siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Bu şekilde su basma işlemi tamamlanmış olur. probleminin düzeldiğini de görmüş olacaksınız. Problem devam ederse “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Kısaca resetleme işlemi yapın. Resetleme sonrasında mesele düzelmezse yada işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

L3,L6 ve L7 Yanıyor,  L4 Süratli Yanıp Sönüyor Elektronik kart problemi.

Çözüm Cihazdan verim almanız bu safhada mümkün değildir. Cihazın elektronik kartı arızalı ise hiçbir parça emek verme sağlamaz. Bu benzer biçimde durumlarda cihaza birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında sorunda eğer düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’nden yardım almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x