Eca Proteus Plus Blue Arıza Kodları

F1 Arıza Kodu Aşırı ısı kilitlenme problemi.Çözüm Ekranda arıza kodu belirirken kırmızı uyarı ledi de yanıp söner. Bu durumda kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C üstünde anlama gelir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girerek aleti bloke eder. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız vakit ilk olarak kombi altındaki kalorifer tesisatına bağlı olan kalınca borular üstündeki vanalara bakın. Vanalar kapalı ise açın. Daha sonar kalorifer vanalarına bakın. Kapalı ise açın ve minimum 3 tane vana kesinlikle açık şekilde olsun. Buna nazaran arıza devam ederse aleti açma-kapama düğmesinden kapatıp birkaç saniye sonar tekrardan açın. Arızada hala bir düzelme olmuyorsa eğer; devir daim pompasında, sensörde, kartta, ana eşanjörde, üç yollu vanada mesele olabilir. Bununla birlikte kalorifer filtresi tıkalı ya da döşem tıkalı olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F2 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.

Çözüm  Bu arıza durumunda bununla beraber kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Sıcak su problemi yaşayabileceğiniz bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Sıcak su sensöründe mesele olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

F3 Arıza Kodu Kalorifer sensör arızası.

Çözüm Bu arıza durumunda bununla beraber kırmızı arıza ledi de yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza bir müdahaleniz söz mevzusu olması imkansız. Servisi arayarak yardım almanız gerekir. Kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör borularında rutubet yada sensör bağlantılarında mesele olabilir. Teşhis ve onarım için uzman desteği almanızı tavsiye ederiz.

F4 Arıza Kodu Alev sinyali yok.

Çözüm Cihazın ateşleme yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Ilk olarak gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak aleti kapatmalı ve birkaç saniye sonrasında tekrardan açmalısınız. Probleminin devam etmiş olduğu durumlarda işlemi birkaç kez daha yapabilirsiniz. Arıza durumunda gene bir düzelme olmuyor ise; anakart dahil olmak suretiyle gaz valfi yada elektrotlarda mesele olabilmektedir. Kati bir teşhis yapılarak arızanın onarılması adına Eca Servisi yardımı almalısınız.

F5 Arıza Kodu Hava tazyik sensör arızası.

Çözüm Özetlemek gerekirse hava akış problemi denilebilir. Kırmızı arıza ledi de yanıp sönecektir. Bu şeklinde durumlarda kullanıcı olarak bir uygulama yapmamalı direkt uzman yardımı almalısınız. Dışarı uzanan hava akım borusunun uzun olması, yerinden çıkması şeklinde durumlarda bununla beraber fan, prosestat ya da anakart arızası şeklinde durumlarda bu mesele yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözüme erişmesi açısından kesinlikle Eca servisi yardımı almalısınız.

F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.

Çözüm Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi ise dışarının sıcaklığına bağlı olarak kombiyi çalıştırmaktır. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an cihaza müdahale etmeden Eca Servisi yardımı almalısınız. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile beraber bağlantılarda da mesele olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise olası sebep elektrik aksağında olabilmektedir. Bu şeklinde durumlar için kesinlikle uzman desteği almalısınız.

F7 Arıza Kodu Düşük su tazyik ikazı.

Çözüm Arıza kodu ile beraber kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Aygıt geçici süreliğine bloke durumdadır. Bar değerine bakarsanız eğer 1 barın altını gösterdiğini görmüş olacaksınız. Eca Proteus Plus Blue model kombinin sağ altında monteli durumda olan mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 değerine getirmelisiniz. İşlemden derhal sonrasında doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelmezse eğer aleti açma-kapama düğmesinden kapatıp tekrardan açın. Mesele gene düzelmezse, arıza sıkça yaşanırsa ya da işlemi yapamıyorsanız bu durumda uzman yardımı alabilirsiniz.

OC Uyarısı

Dış hava sensörü devreye girmiş olduğu vakit ekranda belirir, arıza kodu değildir.

CC Uyarısı

Dış hava sensrörü devreye girmediğinde ekranda belirir, arıza kodu değildir. Kombi enerjisi kesilip tekrardan verildiğinde kısa süreliğine ekranda görünmektedir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x