Ferroli Econcept 51A Arıza Kodları

A01 Arıza Kodu Brülörde ateşleme yok.Çözüm Genel anlamda fazlaca sık karşımıza çıkan arıza kodlarından bir tanesidir.

A02 Arıza Kodu Brülör kapalı olmasına rağmen alev var.

Çözüm Brülörün kapalı olmasına rağmen alevin devam ettiğini belirtir. Bu arıza durumunda cihaza servis öncesi reset düğmesine basarak reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonrasında arıza düzelebilir sadece düzelme eğer olmazsa eğer; anakartta, iyonizasyon elektrodunda yada gaz valfinde problem olabilmektedir. Net arıza tespiti ve onarımı için kesinlikle uzman desteği almalısınız.

A03 Arıza Kodu Aşırı ısı koruması devrede.

Çözüm Sistemdeki su değerinin aşırı sıcak bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer ilkin reset butonuna basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işleminden sonrasında arızada düzelme eğer olmazsa eğer; kombi altında döşem boruları vardır. Borular üstündeki vanalara bakın ve kapalı ise açın. Sonrasında aygıt kış modunda ise minimum 3 petek vanasının açık olduğundan güvenilir olun. Arıza durumunda gene bir düzelme durumu olmuyorsa eğer; en başta pompada problem olabilir. Ana eşanjörde kireç ya da tıkanma durumu, üç yollu vanada konum değişiklik yapma ya da ortada kalma durumu söz mevzusu olabilir. Ek olarak kalorifer filtresinin pislik ile tıkanması, tesisatın tıkanması ya da tesisatta hava olması halinde de bu problem yaşanabilir. Arıza durumunda net tespit ve çözüm için kesinlikle servisi aramalısınız.

A04 Arıza Kodu Duman tahliye emniyeti devrede.

Çözüm Son 24 saat içinde cihazın 3 kez F07 arıza kodu verdiğini belirtir. Bu durumda hava akışında bir problem olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan arıza tespiti ve onarımı için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

A05 Arıza Kodu Fan koruması devrede.

Çözüm 1 saat süresince arka arkaya kombi F15 Arıza kodu verdiğinde ve müdahale geciktiğinde aygıt bu arızaya geçer. Fan koruması devreye geçer. Bu arıza durumunda fan yada elektronik kartta problem olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için uzman yardımı almanızı öneriyoruz.

A06 Arıza Kodu Ateşleme işleminden sonrasında alev yetersizliği.

Çözüm Cihazın ateşleme işlemini yaptıktan sonrasında 4 dakika içinde 6 kez alev yetersizliği algıladığını belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız süre ilk olarak reset butonuna basmalı ve kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işleminden sonrasında arıza düzelebilir. Sadece arıza durumunda düzelme eğer olmazsa eğer; anakart, gaz grubu ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Arıza teşhisi yapılması ve probleminin çözümlenmesi adına Ferroli Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

F07 Arıza Kodu Duman sıcaklığı yüksek.

Çözüm Bu arıza durumunda dışarı uzanan hava akım borusunda kısaca kısmi bacada tıkanma olabilir, baca ebatında problem olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Arızanın teşhis edilmesi açısından probleminin yerinde uzmanı tarafınca görülmesi gerekir. Bu yüzden önerimiz arıza durumunda çözüm için servisi aramanızdır.

F10 Arıza Kodu Çıkış sensörü 1 hatası.

Çözüm Kalorifer çıkış sensöründe problem olabileceğini belirtir. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

F11 Arıza Kodu Giriş sensörü arızası.

Çözüm Sensörde, sensör bağlantılarında ya da sensör kablolarında problem olabilir. Arıza tespiti ve onarımı adına servis desteği almalısınız.

F12 Arıza Kodu Sıcak su devresi sensör arızası.

Çözüm Sıcak su devresinde yer edinen kullanım suyu sensöründeki arızayı belirtir. Sensör cihaza kablo ve borularla bağlı olduğundan borularda rutubet olduğunda ya da kablolarında kopma-kısa dönem olduğunda da bu arıza durumu ile karşılaşabilirsiniz. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F13 Arıza Kodu Duman sensörü problemi.

Çözüm Duman sensör arızası durumunda; sensör borularında problem olabilir, kablolarda kısa dönem yada kopukluk olabilir. Arıza durumunda sensör ve kablo tesisatı denetim edilmeli problem ne ise müdahale ona gore uzmanı tarafınca yapılmalıdır. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin arıza tespit ve onarımı için uzman yardımı almalısınız.

F14 Arıza Kodu Çıkış sensörü 2 hatası.

Çözüm Çıkış sensörü ile ilgili sorundur. Sensör kablolarında, sensöre bağlı borularda da problem olabilmektedir. Cihazınıza bu arıza durumunda müdahalede bulunmayın. Arızanın tespit edilerek çözüme yetişmesi açısından Ferroli Servisi yardımı almalısınız.

F15 Arıza Kodu Fan problemi.

Çözüm Econcept 51A model yoğuşmalı kombilerde bu problem yaşanıyor ise aygıt hava akışını sıhhatli bir halde yapması imkansız. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Fan arızanın yanı sıra elektronik kart ile ilgili bir problem da olabilir. Arızanın çözümlenmesi açısından kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F34 Arıza Kodu Besleme gerilimi 170 V dan azca.

Çözüm Şu demek oluyor ki kombiye gelen voltajın düşük bulunduğunu anlayabiliriz. Kombinize gelen voltajın olması ihtiyaç duyulan değerde olduğundan güvenilir olmanız gerekmektedir. Bu arıza durumunda bir süre kadar beklemenizi tavsiye ederiz. Arıza durumu voltajlar düzeldiğinde düzelebilir. Sadece uzun süre bekleme sonucunda arıza durumunda düzelme olmuyor ise muhtemelen bu durum sebebi ile anakart yanmıştır ya da ziyan olmuştur. Bu arıza durumunda anakarta müdahale etmesi açısından Ferroli Servisi yardımı almalısınız. Müdahale sonrasında arıza durumu düzelir sadece probleminin yeniden etme olasılığı da vardır. Bu yüzden önerimiz Kombi Regülatörü kullanımıdır.

F35 Arıza Kodu Şebeke frekansı anormal.

Çözüm Elektrik şebekesi problemi olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda elektrik tesisatı denetim edilmelidir. Soruna uzmanı tarafınca müdahale edilmesi gerekeceğinden kesinlikle işi uzmanına bırakmalısınız.

F37 Arıza Kodu Sistem basıncı fazlaca düşük.

Çözüm Genel anlamda en sık karşılaşılan arıza durumlarından bir tanesidir. Sistemde su olmadığı için aygıt arızaya geçmiştir. Şu demek oluyor ki sisteme su basmak gerekir. Econcept 51A model kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile bar kıymeti 1,5 e gelene kadar su basmalı işlem sonrası doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza düzelecektir. Sadece düzelme durumu eğer olmazsa eğer cihaza reset düğmesine basarak reset atabilirsiniz. Arıza durumu düzelmediğinde, işlem yapılamadığında yada problem sıkça yaşandığında uzman yardımı alabilirsiniz.

F39 Arıza Kodu Harici sensör problemi.

Çözüm Isı akışı aktivasyonundan sonrasında sensör bağlantısının kesildiğini belirtir. Sensörde ya da bağlantılarında problem da olabilir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmemeli, arızanın tespit edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

A41 Arıza Kodu Sensör konumlandırma problemi.

Çözüm Çıkış sensörünün boru ile bağlantısı kesildiğinde bu problem yaşanır. Isıtma sensörü doğru şekilde konumlandırılmamı olabilir. Ya da sensör arızalı olabilir. Arıza durumunda tespit ve onarım için servisi aramalısınız.

F42 Arıza Kodu Isıtma sensörü problemi.

Çözüm Kalorifer sensörü ile ilgili sorundur. Bu arıza durumunda sensör kablolarında yada borularında da sorun olabilmektedir. Arızanın net teşhis edilmesi için yerinde görülmesi gerekir. Tespit ve onarım için servis yardımı almalısınız.

A62 Arıza Kodu Gaz valfi ile merkezi denetim ünitesi içinde kontakt problemi.

Çözüm Bu arıza durumunda gaz valfinde problem olabilir. Merkezi denetim ünitesi bağlantılarında problem olabilir. Teknik anlamda net arıza tespiti yapılması ve arızanın çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x