Ferroli Econcept Arıza Kodları

F1 Arıza Kodu Brülörde yanma yok.Çözüm Brülörde ateşleme olmadığını belirtir. Ateşleme sorunlarında ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan daireye gaz gelip gelmediğine bakmak olsun. Gaz kontrolü sonrasında vanalar kapalı ise açın. Vanalar açık olmasına rağmen arıza durumunda düzelme olmuyor ise resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme işleminden sonrasında da sorunda düzelme olmuyor ise servisi aramanız şarttır. Ateşleme sorunlarında; anakart, gaz valfi, ateşleme ve iyonizasyon elektrodunda problem olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına yapmanız ihtiyaç duyulan şey uzman servis yardımı almaktır.

F3 Arıza Kodu Güvenlik termostadına müdahale durumu.

Çözüm Cihaza servis öncesi birkaç reset atabilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse kombi su basıncına bakın. Tazyik düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Ek olarak petek ve döşem vanalarının açık durumda olduğundan güvenli olmalısınız. Tüm bu işlemlere karşın gene de düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Eşanjör, kart, sensör, üç yollu vana, pompa benzer biçimde parçalarda problem olabilir. Ek olarak filtrede ya da tesisatta tıkanıklık olabilir.

F5 Arıza Kodu Serinletici problemi.

Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden teknik açıdan arıza tespit ve onarımı için servisi aramalısınız. Aygıt genel anlamda kafi hava akışı sağlayamazsa bu arızaya geçer. Fan, kart benzer biçimde parçaları ek olarak baca sistemini denetlemek gerekir.

F8 Arıza Kodu Alev çıkış devresi problemi.

Çözüm Bu arıza durumunda servis ulaşmadan önce kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında eğer arıza durumunda düzelme olmaz ise; anakart, iyonizasyon elektrodu ya da gaz valfinde problem olabilir. Tespit ve arızaya müdahale edilmesi açısından servis yardımı almanız gerekmektedir.

F9 Arıza Kodu Elektronik san. ile gaz vanası içinde bağlantı yok.

Çözüm Bağlantı kopukluğu söz mevzusu olduğu süre bu problem yaşanmaktadır. Teknik olarak cihaza müdahalede bulunmadan arıza tespit ve onarımı için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F10/F22 Arıza Kodu Mikroprozesör problemi.

Çözüm Cihaza müdahale etmeksizin arıza tespit ve onarımı için servis yardımı almanız gerekmektedir.

F23 Arıza Kodu 4 dakika içinde su basıncı girilen değere ulaşmıyor.

Çözüm Su basıncı girilen değere uzun süre bekleme sonrası ulaşmayınca bu problem yaşanır ve ekranda bu arıza kodu belirir. Bu arıza durumunda tazyik sondasında problem olabilmektedir. Gene de arızanın net teşhis edilmesi ve onarılması için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F25 Arıza Kodu Yazılım problemi.

Çözüm Elektronik kart yazılımında problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu sorunda cihaza müdahale etmeden servisi aramalı ve uzman yardımı almalısınız.

F26 Arıza Kodu Yanma esnasında 4 dk da 5 kez alev eksikliği yaşanıyor.

Çözüm Cihazın yanma esnasında her 4 dakikada 5 kez alev yokluğu yaşandığını belirtir. Bu durumda alev kaybı yaşanıyor diyebiliriz. Arıza durumunda ilkin kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamalarından sonrasında da arıza durumunda düzelme eğer olmazsa eğer iyonizasyon elektrodu, elektronik kart yada gaz valfi benzer biçimde parçalarda problem olabilir. Arızanın hem teşhis edilmesi hem de onarılması için kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F30/F31 Arıza Kodu Gidiş sensörü problemi.

Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında nemlenme yada sensör kablolarında kopukluk ya da kısa dönem durumu olabilir. Arızanın teşhis edilmesi ve uzmanı tarafınca yerinde çözümlenmesi için Ferroli Servisi yardımı almalısınız.

F32/F33 Arıza Kodu Sıcak su sensörü problemi.

Çözüm Kullanım suyu ntc sinde arıza durumu söz mevzusu olduğunda, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında aksaklık olduğunda bu arıza durumu ile karşılaşabilirsiniz. Arızanın teşhis edilmesi ve çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız şarttır.

F34 Arıza Kodu Şebeke voltajı 190 V altında ya da 250 V üstünde.

Çözüm Şebeke geriliminde dalgalanma bulunduğunu belirtir. Voltajlar düşük ya da yüksek olabilmektedir. Bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemelisiniz. Bekleme sonrasında voltaj düzene girdiğinde problem düzelebilir. Sadece uzun süre bekleme neticesinde arıza durumunda düzelme olmaz ise yüksek ya da düşük gelen voltaj sebebi ile elektronik kartta problem oluşmuş olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda Ferroli Servisi arayarak anakarta müdahale edilmesini sağlamalısınız. Müdahale sonrasında problem düzelir sadece gene aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Kombi Regülatörü kullanmanızı önermekteyiz.

F35 Arıza Kodu Şebeke frekansı arızalı.

Çözüm Şebeke frekansında anormallik bulunduğunu belirtir. Bir süre beklemeli, sorunda düzelme olmaz ise servis desteği alınmalıdır.

F36 Arıza Kodu Anakart problemi.

Çözüm Cihazın beyni görevinde olan anakartta problem bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumunda aygıt bloke konumda olacak kısaca çalışmayacaktır. Arızanın onarılması açısından kesinlikle Ferroli Servisi yardımı almalısınız.

F37 Arıza Kodu Düşük döşem su tazyik arızası.

Çözüm Sistem suyunun 1 bar altında bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız süre cihaza su basmanız gerekmektedir. Cihazın altında monteli şekilde olan doldurma musluğu ile 1,5 bar kadar sisteme su basmanız gerekir. Su basma işlemi bittiğinde doldurma musluğunu kesinlikle kapatın. Doldurma musluğu açık kalırsa tazyik yükselir ve kombi su akıtabilir. İşlem bitiminde arıza durumu düzelmez ise kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme uygulamasından sonrasında arıza düzelecektir. Arızanın devam etmesi halinde, arızanın devamlı yaşanması halinde yada işlemin yapılamadığı durumlarda kesinlikle uzman desteği almak gerekir.

F39 Arıza Kodu Dış sonda problemi.

Çözüm Dış ortam sondasında problem olabileceğini belirtir. Bu parça her kombide bulunmamaktadır. Dış hava sondası var ise eğer arızalı olabilir ya da bağlantılarda problem olabilir. Dış hava sondası yoksa eğer elektriksel bir problem olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve sonuçlandırılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F40 Arıza Kodu Yüksek döşem su tazyik arızası.

Çözüm Kombi tesisatındaki su basıncının yüksek bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumunda yüksek basıncı düşürmeniz gerekmektedir. İdeal döşem su basıncı 1 ile 2 bar arasıdır. Bu arıza durumunda ise tazyik kıymeti 2,5 üzeridir. Kombiye en yakın kaloriferin üst yan kısmını açarak oradan su almalısınız. Su aldığınız an tazyik düşmeye adım atar. İşlemi tazyik kıymeti 1,5 olana kadar devam ettirin. Bu değere vardığında ise işlemi sonlandırın. Arıza durumu düzelecektir. Düzelme eğer olmazsa eğer kombiye reset atmanız yeterlidir. Arıza durumu çoğunlukla yeniden ederse eğer kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F41 Arıza Kodu Su tazyik sondası problemi.

Çözüm Kombi tesisatındaki suyu ölçme görevinde olan tazyik sondasında problem olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda tazyik kıymeti yanlış gösterilir. Parçanın değiştirilmesi ve arızanın giderilmesi amacı ile Ferroli Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

F43/F44 Arıza Kodu Kalorifer dönüş suyu sensörü problemi.

Çözüm Kalorifer dönüş suyu ntc si arızalı ise, ntc kablolarında problem var ise, ntc borularında nemlenme var ise bu problemi yaşayabilirsiniz. Genel olarak net arıza teşhisi yapılması ve probleminin giderilmesi amacı ile kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F45/F46 Arıza Kodu Duman sensörü arızası.

Çözüm Kullanıcı olarak bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmamalı, arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için Ferroli Servisi desteği almalısınız. Baca sisteminin denetim edilmesi gerekir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x