Ferroli Econcept Tech Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ferroli Econcept Tech 25 C – 25 A model duvar tipi yoğuşmalı kombiler için geçerlidir. F ile süregelen arıza kodları cihazın bloke olmasına yol açan arıza durumları olup resetleme işlemi gerektirmektedir. A ile süregelen arıza kodları ise geçici bloke durumudur. Resetleme işlemine gerek duyulmaz.

A01 Arızası Brülörde ateşleme yok.

Çözüm Kombide ateşleme problemi bulunduğunu belirten arıza kodudur.

A02 Arızası Brülör kapalı fakat alev var.

Çözüm Kombide bu şekilde bir durum yaşandığı vakit ilk olarak resetleme işlemi yapılmalıdır. Maksimum 3 resetleme sonucunda mesele devam eder ise servis aranılmalıdır. İyonizasyon elektrodunda, anakartta yada gaz valfinde mesele olabilir. Net tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır.

A03 Arızası Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Kombi içindeki suyun olması ihtiyaç duyulan derecenin üzerine çıktığını ve bu yüzden aşırı ısınmaya karşı cihazın koruma altına alındığını belirten arıza kodudur. Bu durumda ilkin basıncı deneyin, tazyik düşük ise su basma işlemi uygulayın. Cihazınız kalorifer konumunda (kış konumunda) ise kalorifer vanalarını deneyin. Kapalı ise ne olursa olsun açın. Mesele devam ederse resetleme işlemi yapın. Netice değişmiyorsa eğer; devir daim pompası sıkışmış olabilir, tesisatta tıkanma olabilir, üç yollu vanada mesele olabilir, sensör arızası olabilir, kart arızası olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir yada ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma durumu olabilir. Ne olursa olsun servis yardımı almalısınız.

A04 Arızası Duman tahliye emniyeti devrede.

Çözüm Son 24 saat içinde 3 kere F07 arızasının yaşanıldığını belirten sorundur. Hava akış problemininin devamlı yaşandığını belirtir. Fan, prosestat yada anakartta mesele olabilir. Servis yardımı almalısınız.

A05 Arızası Fan koruması devrede.

Çözüm 1 saat içinde art arda F15 (fan arızası) yaşandıktan sonrasında ekranda belirir. Fan yada elektronik kartta mesele olabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

A06 Arızası Ateşlemeden sonrasında alev yetersizliği.

Çözüm Düzensiz alev adını verdiğimiz iyonizasyon sorunudur. Bu durumda resetleme işlemi yapın. Sorunda düzelme olmaz ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe yada elektronik kartta mesele olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F07 Arızası Duman ısısı normalin üstünde.

Çözüm Duman sıcaklığının yüksek bulunduğunu belirten arıza kodudur. Baca sisteminin denetim edilmesi gerekir. Ek olarak eşanjör arızası da olabilir, cihaza gaz ayarı gerekebilir. Net teşhis ve onarım adına servis yardımı almalısınız.

F10 Arızası Çıkış sensör 1 problemi.

Çözüm Çıkış sensörü arızasıdır. Sensörde, kablolarda mesele olabilir yada sensör borularında nemlenme olabilir. Servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

F11 Arızası Giriş sensör problemi.

Çözüm Giriş sensör arızasıdır. Bu durumda sensör arızalı olabilir, kablolarda kopma-kısa dönem durumu söz mevzusu olabilir yada sensör borularında nemlenme olabilir. Ferroli Servisi ile iletişime geçmelisiniz.

F12 Arızası Sıcak su devresi sensör problemi.

Çözüm Bu mesele sensör arızası, kablolarda kopma ya da kablolarda kısa dönem oluşma durumu olarak adlandırılabilir.  Ek olarak sensör borularında nemlenme de söz mevzusu olabilir. Bu şekilde bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F13 Arızası Duman sensör problemi.

Çözüm Bu hata kodu kombide sensör problemi olarak bilinir. Fakat bu durum karşısında kablolarda kısa dönem ya da kopma yaşanabilir. Borular nemlenme yaptığında da mesele yaşanabilmektedir. Bundan dolayı de arızanın tam tespiti ve çözümü için Ferroli Servisi aramanız gerekmektedir.

F14 Arızası Çıkış sensör 2 problemi.

Çözüm Sensörde hasar, kablolarda kopma ya da kısa dönem durumunun yaşandığını, borularda nemlenme olabileceğini özetleyen hata kodudur. Bu şekilde bir durumda yapılması ihtiyaç duyulan herhangi bir işlem olmamaktadır. Çözüm için de Ferroli Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F15 Arızası Fan problemi.

Çözüm Bu mesele yaşandığı vakit 230 voltluk besleme geriliminde yetersizlik ya da fan motorunda mesele olabilmektedir. Bu durum karşısında kullanıcı olarak herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Çözüm için de ne olursa olsun servis aramanız gerekmektedir.

F34 Arızası Düşük voltaj problemi.

Çözüm Kombide genel anlamda kış aylarında karşımıza çıkan bir arızadır. (her dönem de yaşanabilir). Bu durum yaşanıyor ise kombiye gelen voltaj düşük anlama gelir. Bir süre kadar voltaj düzelir umudu ile beklemelisiniz. Eğer uzun süre beklemenize karşın düzelme durumu olmadı ise Econcept Tech kombi anakartı hasar görmüş olabilir. Bu şekilde bir durumda servisi arayarak yardım almalısınız. Öncesinde de bu şekilde bir mesele yaşanmaması ya da tekrardan yine etmemesi amacı ile kombiye gelen voltajı düzenlemekte olan regülatörü kullanmanız gerekmektedir.

F35 Arızası Şebeke frekansı düzgüsel değil.

Çözüm Bu durum elektrik şebekesinde mesele bulunduğunu gösterir. Bölgenizdeki elektrik firmasını arayarak informasyon ve yardımları alabilirsiniz.

F37 Arızası Sistemin su basıncı düşük.

Çözüm Kombide bulunan suyun kafi olmadığı olması gerekenden düşük seviyede olduğu hata kodudur. Econcept Tech model kombide doldurma musluğu sağ alt köşede mavi renktedir.Sola çevirdiğiniz vakit açılır, su sesi gelir ve su dolumu adım atar. Ekrandan F37 arıza kodu silinene kadar su basmaya devam edin. Ekrandan hata kodu silindiğinde doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı ihmal etmeyin. Bu sayede problemi çözümlemiş olacaksınız. Sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın, gene de mesele düzelmezse yada işlemi yapamazsanız Ferroli Servisi yardımı alabilirsiniz.

F39 Arızası Harici sensör problemi.

Çözüm Cihazın ısı idrak etme görevindeki sensöründe mesele olabilir. Bununla beraber cihazın kablolarında kopma ya da kısa dönem durumu olduğu vakit da gene bu mesele meydana gelebilmektedir. Düşük ihtimalle de olsa sensör borularında nemlenme durumu söz mevzusu olabilmektedir. Hem arıza tespiti hem de çözümü için ne olursa olsun servisi aramalı ve yardım almalısınız.

A41 Arızası Sensörlerin konumlandırılmasında mesele var.

Çözüm Bu arıza kodu çıkış sensörünün boru ile bağlantısının olmadığını doğrusu bağlantısının kesik bulunduğunu gösterir. Bu durumda sensörlerde ya da kablolarda mesele olabilir. Net teşhis için problemi yerinde görmekte fayda vardır. Uzman yardımı almalısınız.

F42 Arızası Isıtma sensörü problemi.

Çözüm Bu durum karşısında peteklerinizden ısı elde edemezsiniz yada beklediğiniz ısıda emek verme olmaz. Şu sebeple kalorifer sensöründe mesele olduğu anlamına gelmektedir. Kalorifer sensörünün yanı sıra kablolarda mesele olduğunda yada borularda nemlenme olduğunda da bu mesele yaşanır. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x