Şofben Nedir

Şofben Nedir?

Şebeke suyuna bağlı olarak çalışmakta olan, genelde gaz ve elektrikle aktif olabilen, en kısa sürede musluğa sıcak su gönderimi yapma özelliğinde olan cihazdır.

Şofben Çeşitleri Nelerdir?

  1. Hermetik Şofben

Hermetik şofbenler şofben çeşitleri arasında önemli bir yere sahiptir. Sıcak su kullanımı sırasında tüketicilerine yani kullanıcılarına kesinlikle sorun da sıkıntı da yaşattırmaz. Kullanımı kolaydır ve yapılan ayarlar sayesinde beklentilere yanıt vermektedir. Hermetik şofbenler genelde banyolara monte edilir ve dairenin sıcak su ihtiyaçlarına yanıt verir. Kullanım kolaylığının yanı sıra bir de sıcak su beklentisini karşılaması önemli olduğunu kanıtlar. Hermetik şofbenler sıcak su sağlarken sağlık açısından sorun sıkıntı da yaşanmamasına neden olur. Hermetik şofben atık gazı dışarı içindeki fan ile atar ve emniyet sistemleri sayesinde kullanıcı sağlığını tehlikeye atmaz aksine tehlikeye karşı korur. Bunun yanı sıra hermetik şofbenler bacaya bağlı çalışmaz. Bu sebeple de ortamın sürekli hava alması gibi bir zorunluluk da olmaz. Şofben alacaksanız eğer önerimiz hermetik şofbenden yana olabilir.

  1. Bacalı Şofben

Bacalı şofbenler diğer çeşidine göre daha az tercih edilir ve daha az kullanılır. Bunun en önemli sebebi bacalı şofbenlerin sağlık açısından biraz daha tehlikeli olmasıdır. Bacalı şofbenler banyoya monte edilir ve banyoda sıcak su ihtiyacını karşılar. Ortamın büyük olması gerekir ki sağlık açısından sorun yaşanmasın. Yani şu şekilde anlatabiliriz ki bacalı şofbenler ortamdaki havayı kullanır bu sebeple de ortam büyük olmalıdır ki daha sağlıklı çalışma sergileyebilsin. Bunun yanı sıra bacalı şofben bulunan yerlerde genelde cam açık olmalıdır. Çünkü ortamın havasız kalması demek bacalı şofbenin sönmesi demektir. Yani ortamda yanacak havayı bulamaması demektir. Bunun yanı sıra bir de baca temizliğinin sürekli yapılması gerekmektedir. Baca temizliği yapılmaz ise baca tıkanabilir ve atık gaz dışarı çıkmayabilir. Bu sebeple de atık gaz dışarı çıkamadığı için yine içeri sızarak kullanıcı sağlığını tehlikeye atabilir. Bu da bacalı şofben kullanımının dezavantajlarından biridir. Bacalı şofben kullanıyor iseniz mutlaka bu önerileri dikkate almalısınız. Aksi durumda yalnızca kendi sağlığınızı değil yakınlarınızın da sağlığını büyük tehlikeye atmış olursunuz.

Günümüzde şofbenler çoğu dairede kullanılmıyor. Bunun en önemli sebebi de hem sıcak su hem de ısınma sağlama görevinde olan kombilerin varlığıdır. Şofben kullanılan konutlarda ısınmak için de farklı bir cihaz kullanılması gerekir. Bir konutta doğalgaz sobası, kömürlü soba, elektrikli ısıtıcı veya yerden ısıtma cihazı var ise sıcak su gereksinimine yanıt verebilecek bir cihaz daha gerekir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x