Buderus Fc Arıza Kodları


Makalemizde sunulan bilgiler Buderus Fc Breinbox model kombilerde geçerlidir.

1 Arızası Baca çekişi yok.

Çözüm Bir nevi hava akış problemi olarak da adlandırılabilir. Baca ile ilgili mesele olabilir. Fan, prosestat yada anakart arızalı olabilir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

2 Arızası Aşırı ısı problemi.

Çözüm Kombi içindeki suyun aşırı ısındığını ve bu sebeple cihazın aşırı ısınmaya karşı korumaya geçip bloke bulunduğunu belirten arıza kodudur. Fc model kombinizde bu problemi yaşamakta iseniz; Ilk olarak cihazın su basıncına bakın, düşük ise su basın. Sonrasında resetleme işlemi yapın. Netice alamazsanız, kombiniz kış modunda ise petek vanalarını deneyin, kapalı ise açın. Yaz modunda bu problemi yaşadıysanız ve bahsedilen uygulamaları yapmanıza karşın arıza durumu devam etmekte ise bu durumda Buderus Servisi yardımı almalısınız. Ana eşanjörün tıkanması-kireçlenmesi, sensör problemi, kart problemi, üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatının tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması şeklinde durumlarda bu mesele yaşanabilir. Net tespit ve müdahale ile mesele çözümlenecektir.

3 Arızası Gaz yok, alev oluşmama problemi.

Çözüm Cihazda ateşleme denemesi sonrasında brülörde yanma olmadığı için meydana gelen bir sorundur. Ateşleme problemi olarak da adlandırılabilir. Bu durumda ilkin konutunuzda gaz olduğundan ve Fc model kombinize gaz geldiğinden güvenli olun. Gaz vanalarına bakın, kapalı ise kesinlikle açın. Gaz gelmesine rağmen gene de mesele yaşanmakta ise resetleme işlemi yapın. Maksimum 3 reset uygulaması da netice vermiyorsa kesinlikle uzman yardımı alın. Elektronik kart, gaz valfi yada iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında mesele olabilmektedir. Net teşhisi uzman servis ekibi meydana getirecek ve problemi yerinde çözümleyecektir.

4 Arızası Sirkülasyon problemi.

Çözüm Kombinin devir sürekli kısaca sirkülasyonu yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda yapabileceğiniz bir uygulama bulunmaz. Buderus Servisi’nden yardım almanız gerekmektedir. Devir daim pompasında arıza olduğunda, kalorifer tesisatı tıkalı olduğunda yada kalorifer filtresi tıkandığında genel anlamda bu mesele yaşanır. Uzman servis ekipleri yerinde tespit ve müdahale ederek problemi çözümleyebilir.

5 Arızası Su istenen ısıda.

Çözüm Kombi içindeki suyun istenen ısıya ulaştığını belirten koddur. Ekrandan bu kodun silinmesi amacı ile birkaç resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı alabilirsiniz.

6 Arızası Alev bozulması problemi.

Çözüm Cihazın alev algılamada mesele yaşadığını belirtir. Birkaç kez resetleme işlemi uygulamalı sorunda düzelme olmuyor ise uzman yardımı almalısınız. İyonizasyon problemi söz mevzusu olabilir. Şu demek oluyor ki gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada anakartta sorun olabilmektedir.

7 Arızası Hava prosestatı problemi.

Çözüm Prosestat hava akışına destek olan ve genel anlamda fanın bekçisi olarak malum parçadır. Arıza durumu olduğunda ekranda 7 arıza kodu belirir. Bu durumda resetleme işlemi yapsanız da mesele düzelmeyecektir. Ek olarak prosestatın yanı sıra fan yada elektronik kartta da mesele olabilir. Uzman yardımı almalısınız.

8 Arızası Beyin sigorta problemi.

Çözüm Beyin sigorta problemi olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda anakartta sigorta problemi olabilmektedir. Anakarta müdahale edildiğinde mesele düzelecektir. Fakat tek sebep anakart da olmayacağından arızanın yerinde görülmesi, tespit ve müdahalenin yerinde yapılmasını tavsiye ederiz.

9 Arızası Sistem problemi.

Çözüm Harici bir mesele olarak da belirtebiliriz. Bu arıza durumunda aygıt çalışmayacaktır. Gaz valfinde yada elektronik kartta mesele olabileceğinden Buderus Servisi yardımı almalısınız.

E Arızası Düşük voltaj problemi.

Çözüm Bilhassa de kış dönemlerinde elektrik kesintilerinin daha sık yaşanılması sonucunda meydana gelen arıza kodudur. Voltajların düşük geldiğini (165 V altı) yada düşük voltaj sebebi ile kombinin arızalandığını belirtir. Ilk olarak dairenize gelen elektriği ölçtürmeniz gerekir. Voltajlar düzgüsel çıkar ise düşük voltaj sebebi ile Buderus Fc model kombinin anakartı yanmış yada hasar görmüş olabileceğinden anakarta müdahale edilmesi gerekir. Anakart onarım edilir yada değişimi yapılır ise ekrandaki E hata kodu silinir. Yalnız probleminin yeniden etme seçeneği bulunur. Bu şeklinde durumların önüne geçmek adına da KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanızı tavsiye ederiz. Sorundan kurtulmak yada kombi regülatörü temin etmek adına bizi arayabilirsiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x