Buderus GB 022 Arıza Kodları

Makalemizde sunulan bilgiler Buderus Logamax GB022-24K model kazanlar için geçerlidir.

O – OA – OC – OE – OH – OL – OU – OY Arızaları İşletme evresi.

Çözüm Cihazın işletmeye hazır bulunduğunu belirtir. Bir süre sonrasında düzelecektir. Düzelme olmaz ise servis yardımı alabilirsiniz.

1C Arızası Limit termostat yada brülör termostatı açıldı.

Çözüm Atık gaz limit termostatının (STB) ya da brülör termostatının yüksek ısı ölçerek açıldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda cihazın su ısı derecesi olması gerekenin üzerine ulaşmıştır. Aşırı ısınma problemi olarak da adlandırılabilir. Bu probleminin birçok sebebi bulunmaktadır. Ilk olarak cihazın susuz çalışmadığından ve tazyik değerinin ideal konumda (1,5 değerinde) olduğundan güvenli olun. Tazyik düşük ise su basın. Kazanı birkaç kez resetleyin. Aygıt kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olduğundan güvenli olun. Bu kontrollerden sonrasında gene de mesele yaşanıyor ise kesinlikle Buderus Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.

2F Arızası Gidiş ve güvenlik sensörü içinde bağlantı ya da kıymet problemi.

Çözüm Gidiş suyu ısı sensörü ve aşırı limit termostatın, brülörün start vermesinden sonrasında ısıtma suyunda artış okumadığını ya da gidiş sensörü ile limit termostat içinde ısı farkının yüksek bulunduğunu belirten arıza kodudur. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalı kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

2P Arızası Güvenlik sensörü devreye girmiyor.

Çözüm Ani ısı artışı görüldüğünü belirten arıza kodudur. Bu durumda aygıt su sıcaklığının saniyede 5°C yükseldiğini belirtir. Bu durumda filtre, döşem tıkalı olabilir, pompada mesele olabilir, kalorifer vanaları kapalı olabilir, ana eşanjörde kireç yada tıkanma olabilir, üç yollu vanada mesele olabilir. Servis yardımı alırsanız mesele yerinde görülür ve tespit sonrası ihtiyaç duyulan müdahale uzmanı tarafınca yerinde yapılır.

3A Arızası İşletme esnasında alev sönüyor.

Çözüm Fan ile ilgili bir sorundur. Gösterge sinyalinin ya da geriliminin işletme evresinde kesildiğini belirtir. Bu durumda işletme esnasında alev söner. Aygıt emek verme yapmaz. Aleti resetleyerek çözümleyebileceğiniz bir arıza durumu değildir. Teknik açıdan probleminin yerinde görülmesi ve tespit sonrası çözümlenmesi gerekmektedir.

3L Arızası Fan gösterge sinyali ya da gerilimi, işletme evresinde kesildi.

Çözüm Fanın gösterge sinyali hazırlık evresinde ya da işletim evresinde değil. Belirli bir süre sonrasında hava naklinin olmadığını şu demek oluyor ki hava akışının sağlanmadığını belirtir. Maksimum 3 resetleme işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmuyor ise kesinlikle servis yardımı almalısınız.

3Y Arızası Fan muntazam çalışmıyor.

Çözüm Hava akışına destek olan fanın fazlaca süratli döndüğünü yada fazlaca yavaş çalıştığını belirten arıza kodudur. Fan ile ilgili meydana gelen bu sorunda aleti birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise kesinlikle Buderus Servisi yardımı alın.

4A Arızası Gidiş sensörü ya da güvenlik sensörü 105°C nin üstünde ısı algıladı.

Çözüm Kalorifer gidiş suyu sıcaklığının  105°C nin üstünde bulunduğunu algılayan gidiş sensörünün yada güvenlik sensörünün oluşturduğu bir arıza durumudur. Birkaç resetleme işlemi yapmalı, sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.

4E Arızası Gidiş ve güvenlik sensörü içinde kısa dönem oluşumu.

Çözüm Sensör testinin başarısız bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almanız gerekmektedir.

4L Arızası Güvenlik sensör problemi.

Çözüm Gidiş suyu ısı sensörü ya da güvenlik ısı sensörleri kendi içinde yada şaseye kısa dönem yaptığında, gidiş suyu ısı sensörü ya da güvenlik ısı sensörü 130°C üstünde kalorifer gidiş suyu sıcaklığı okuduğunda bu mesele yaşanır. Birkaç kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.

4P Arızası Gidiş ve güvenlik sensörü kontak uçları bağlı değil yada sensör arızalı.

Çözüm Gidiş ısı sensörü ile güvenlik sensörü kontaklarının kesik bulunduğunu ya da su sensörlerde mesele olabileceğini belirten arıza kodudur. Aygıt bu durumda çalışmayacaktır. Birkaç resetleme uygulaması yapın. Gene de netice alamıyorsanız kesinlikle Buderus Servisi’nden yardım almalısınız.

6A Arızası Ateşleme problemi.

Çözüm 4 denemeden sonrasında cihazın ateşlemeyi başarıya ulaşmış bir halde yapamadığını belirten arıza kodudur. Arıza durumu hakkında data almak için GB 022 kombi 6A arızası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.

6C Arızası Brülör çalışmaya başlamadan ilkin iyonizasyon akımı okundu.

Çözüm Brülör çalışmaya başlamadan ilkin ve kapandığında iyonizasyon akımının okunduğunu şu demek oluyor ki alevin yanma öncesi yada yanma sonrası devam ettiğini belirten arıza kodudur. Anakart gaz valfi yada iyonizasyon elektrodu şeklinde parçalarda mesele olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm adına kesinlikle Buderus Servisi çağırmalısınız.

6L Arızası İşletim aşamasında alev sönüyor.

Çözüm İşletim aşamasında alevin söndüğünü ve cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda aleti resetlemenize gerek kalmamıştır. Teknik açıdan probleminin yerinde tespit edilmesi ve müdahale edilmesi gerekir. Kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

7C Arızası Şebeke gerilimi kilitlemeli bir arıza sebebi ile kesilmiş.

Çözüm Birkaç resetleme işlemi uygulamalı, mesele hala devam ediyor ise kesinlikle uzman yardımı alınmalıdır.

9A – 9H – 9L – 9P – E1 – E4 -EA – EC Arızaları Kumanda paneli arızası.

Çözüm Ekranda beliren bu arıza kodlarının anlamı kumanda panelinde mesele olmasıdır. Bu durumda birkaç kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda eğer düzelme olmaz ise kesinlikle servis yardımı almalısınız.

9F Arızası Gaz armatörü kontakları kesik.

Çözüm Birkaç resetleme işlemi uygulamanız gerekir. Gaz valfi kontaklarının kapalı bulunduğunu belirtir. Aygıt bu durumda ateşleme yapması imkansız ve organik olarak çalışamaz. Gaz armatörü ya da elektronik kartta mesele olabilir. Net teşhis ve çözüm için kesinlikle servis yardımı almalısınız.

9Y Arızası Gaz valfinde kısa dönem.

Çözüm Gaz valfinde kısa dönem bulunduğunu belirten arıza kodudur. Gaz valfinde yada kablolarında mesele olabilir. Birkaç kez resetleme işlemi deneyin. Düzelme olmaz ise servis müdahalesi gerekmektedir.

EF Arızası KIM kontakları gevşek ya da kısa dönem yapmış.

Çözüm Kumanda panelindeki platinde EEPROM gevşek ya da kısa dönem durumu söz mevzusu olduğunda yaşanılan bir arıza durumudur. Resetleme işlemi yapmanıza gerek kalmamıştır, yapsanız da sorunda düzelme olmayacaktır. Uzman yardımı almalısınız.

rE Arızası Resetleme işlemi gerçekleşiyor.

Çözüm Reset tuşuna 5 saniye kadar basılı tutulduğunda ekranda belirir. Yalnızca kilitleme arıza durumlarında yanı yanıp sönen arıza durumlarında yapılabilir. Bir arıza durumu değildir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x