Buderus Logamax U012-24 Arıza Kodları

Buderus Logamax U012-24/24 K/28 K ve Buderus Logamax U014-24/24 K serili kombilerin kalorifer ve sıcak su ayar düğmelerinin altında bulunan 4 ledden son 3 led baz alınarak arıza kodları sunulmuştur. En başta yer edinen ledin daima yeşil yanması gerekmektedir. İlk ledin görevi işletmedir. Brülör elektrik şebekesine bağlandığında yanmaktadır. Geriye kalan 3 led sırasıyla E, F ve G harfleri ile adlandırılarak arıza durumları anlatılmaya çalışılmıştır.

E ve F ledi yanmıyor G ledi yanıyor ise  Limit termostat sorunudur.

Çözüm Arıza durumunda ilkin kombi su basıncının düşük olmadığından güvenilir olmalı, tazyik düşükse ise su basma işlemi uygulamalısınız. Arkasından petek ve döşem vanalarını denetim etmeli, vanalar kapalı ise açmalısınız. Son işlem olarak kombiyi resetlemelisiniz. İşlemlere karşın sorunda düzelme olmuyorsa; eşanjör, pompa, kart, sensör şeklinde parçalarda arıza olabilir. Ek olarak döşem filtresinde yada tesisatta tıkanıklık olabilir.

E ve F ledi yanmıyor G ledi yanıp sönüyor ise Düşük su tazyik sorunudur.

Çözüm Bu durumda su basıncı kafi değildir ve tesisata su basmanız gerekir.

E yanmıyor, F yanıp sönüyor, G yanıyor ise Ateşleme sorunudur.

Çözüm Genel anlamda sık yaşanmış olan sorunlardan biridir. Bu durumda dairenizdeki gaz girişlerini deneyin. Gaz girişlerinin şu demek oluyor ki gaz vanalarının açık olması gerekir. Gaz vanaları açık ise bu durumda kombiye de gaz geliyordur. Birkaç kez resetleme işlemi yapın. Mesele gene de düzelmez ise ne olursa olsun servis yardımı alın. Ateşleme sorunlarında; gaz valfi, anakart ya da iyonizasyon ateşleme elektrotlarında problem olabilir. Buderus Servisi’ni aramalı yardım almalısınız.

E ledi yanmıyor, F ve G ledi yanıyor ise Alev sorunudur.

Çözüm Ateşleme işleminin başlangıcında yanlış bir alev sinyalinin tespit edildiğini belirtir. Bu şeklinde arıza durumlarında teknik açıdan yapılması ihtiyaç duyulan aleti resetlemektir. Alev hissedilmediği süre karşınıza çıkan bir arıza durumudur. Bu durumda resetleme sonrasında düzelme olmaz ise anakart, gaz valfi ve iyonizasyon elektrodunda problem olabilmektedir. Teknik açıdan her daim işin uzmanından yardım almanız gerekmektedir.

E ledi yanıyor, F yanmıyor, G yanıp sönüyor ise Gidiş suyu sensör problemi.

Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olduğunda, ya da kablolarda kısa dönem durumu temassızlık olduğunda bu problem yaşanabilmektedir. Bu şeklinde durumlarda uzman yardımı almak gerekir. Teknik açıdan tespit ve müdahale için ne olursa olsun Buderus Servisi’ni aramalısınız.

E ve G ledi yanıp sönüyor, F ledi yanmıyor ise Sıcak su sensör problemi.

Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su sensörü arızalı olabilir ya da kablolarına kısa dönem temassızlık şeklinde durumlar söz mevzusu olabilir. Net tespitin yerinde yapılması gerekir. Bu yüzden de uzman servis ekipleri tarafınca yerinde görülmesi gerekir. Bu arıza durumunda Buderus Servisi ile görüşmelisiniz.

E,F ve G ledi yanıp sönüyor ise Donma durumudur.

Çözüm Bu sorunda sensör kombideki sıcaklığın 2°C altında bulunduğunu ve eşanjörün bu sebeple donduğunu tespit ediyor. Bu yüzden arızaya geçiyor ısı 5°c ye ulaşıncaya dek ateşleme yapılması tavsiye edilir. Bu durumda uzman servis yardımı alırsanız problem tespit edilir ve sorun çözümlenir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x