Eca Scot Arıza Kodları

Er 03 Arızası Baca gazı aşırı ısı kilitlenmesidir.Çözüm  Baca çekişi yetersiz olabilir, su akışı olmayabilir, baca sensörü işletme değerinin üzerine ulaşmış (105°C üstünde) olabilir. Baca bağlantıları denetim edilmelidir. Su devresi denetim edilmeli su basıncı düşük ise su basılmalıdır. Kalorifer vanalarının ve döşem vanalarının açık olduğundan güvenli olunmalıdır. Aygıt resetlenmelidir. Bu uygulamalardan sonrasında mesele gene de devam ederse servis yardımı almak gerekir.

Er 04 Arızası Donma sorunudur.

Çözüm  Kalorifer devresi su sıcaklığının 1°C altında bulunduğunu ve sistemin bu sebeple bloke bulunduğunu belirtir. Suyun sıcaklığı düzgüsel değere gelene kadar sistem bloke şekilde kalacaktır. Servis yardımı almalısınız.

Er 05 Arızası Sensör konum sorunudur.

Çözüm  Kalorifer giriş su sıcaklığı, çıkış suyu sıcaklığından yüksek olduğu vakit sistem bloke olmaktadır. Bu durumda kesinlikle servis yardımı almanız gerekir.

Er 07 Arızası Aşırı ısı uyarısıdır.

Çözüm  Kalorifer devresi su sıcaklığı 95°C nin üzerine çıktığında sistem otomatik bloke olacaktır. Aleti resetlemeyi deneyin. Problem devam ederse kesinlikle servis yardımı almalısınız. Servis çağırmakta gecikir ya da bu arızayı fark etmezseniz aygıt direk kilitlenme moduna geçer ve ekranda Er 08-Er 09 arıza kodları belirir.

Er 08-Er 09 Arızası Aşırı ısı kilitlenmesidir.

Çözüm  Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C nin üzerine çıktığında aşırı ısı kilitlenmesi problemi yaşanır. Bu durumda kullanıcı olarak su basıncı düşük ise su basın. Kalorifer vanalarına bakın kapalı ise açın ve son olarak aleti resetleyin. Problem gene de devam ederse kesinlikle Eca Servisi ile görüşerek yardım alın. Bu şeklinde durumlarda; ana eşanjörde sorun olabilir, pompada mesele olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresinde ya da tesisatında tıkanma olabilir. Tespit ve onarım için kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

Er 11 Arızası Yanlış alev sinyalidir.

Çözüm  Gaz valfinin kapalı olmasına karşın brülörde gene de alevin algılandığını belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak aleti yalnız resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında mesele düzelmez ise servisi arayarak yardımları almalısınız.

Er 12-Er 14-Er 16 Arızası Yanma esnasında alev kaybı anlamına gelir.

Çözüm Scot model kombinin emek vermesi esnasında brülörde alev kaybı var anlamına gelir. Bu durumda kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında otomatik ateşleme durumundan bir netice alamıyorsanız kesinlikle servisi arayarak yardım talep etmelisiniz.

Er 13 Arızası Alev sinyalinin olmadığını belirtir.

Çözüm Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonrasında yanmanın olmadığını ve bu sebeple cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Dairenizde gaz olduğundan güvenli olun, kombiyi resetleyin. Netice alamıyorsanız eğer; anakart, elektrotlar ya da gaz valfi arızalı olabilir. Tespit ve kati çözüm için servis yardımı almalısınız.

Er 15 Arızası Alev oluşumunun olmadığını belirtir.

Çözüm  Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonrasında alev oluşumunun gözlemlenmediğini belirtir. Bu sorunda kombiyi resetlemeniz gerekmektedir. Resetlemeden sonrasında düzelme olmaz ise servisi aramanız gerekmektedir. İyonizasyon problemi olarak da adlandırılabilen bu arıza durumunda; gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda ya da elektronik kartta mesele olabilir. Tespit ve onarım için uzman yardımı almalısınız.

Er 17 Arızası Gaz valfi dönem sorunudur.

Çözüm  Brülörün çalışmasından sonrasında gaz valfinin kapalı olmasına rağmen alevin algılandığını belirtir. Bu durumda kesinlikle işi uzmanına bırakmalısınız.

Er 18 Arızası Gaz valfi akım sorunudur.

Çözüm  Gaz valfine gönderilen akım hoşgörü haricinde olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Aleti resetlemelisiniz. 3 resetleme sonrasında mesele devam ederse kesinlikle servisi arayın ve yardım almalısınız.

Er 19-Er 20 Arızası Fan hızı sorunudur.

Çözüm  Fan hızı emek verme limitlerine talep edilen sürede ulaşılmadığında ya da limitlerin dışına çıktığında ekranda beliren bir hata kodudur. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız.

Er 21 Arızası Düşük su tazyik sorunudur.

Çözüm  Bu durumda sistem bloke olur ve aygıt çalışmaz. Su tazyik değerinin 1 barın altında bulunduğunu ifade eder. Bu durumda cihaza su basmanız gerekir. Eca Scot model kombinin sağ altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirip tazyik 1.5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işlemi ile mesele çözümlenir. Çözümlenmezse resetleme işlemi uygulayın ya da işlemi yapamıyorsanız servis yardımı almalısınız.

Er 22 Arızası Yüksek su tazyik sorunudur.

Çözüm  Scot model kombide ideal su basıncının yüksek değerde bulunduğunu belirtir. Doğrusu bar değerinin 3 kıymeti üstünde bulunduğunu gösterir. Bu durumda aygıt yüksek tazyik sebebi ile kendini bloke eder. Tahliye vanasından su alarak ya da kalorifer hava alma kısmından su alarak basıncı düşürmelisiniz. Basıncı ideal (1,5 bara) seviyeye getirirseniz mesele düzelecektir.

Er 23 Arızası Kalorifer gidiş suyu sensörü sorunudur.

Çözüm  Kalorifer gidiş suyu sensörünün arızalı olması, bağlantılarda kopma yada kısa devde olma şeklinde durumlarda bu mesele yaşanabilmektedir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

Er 24 Arızası Kalorifer dönüş suyu sensör sorunudur.

Çözüm Kalorifer dönüş suyu sensöründe arıza olduğunda, bağlantılarda kopma, kısa dönem olduğunda bu mesele yaşanmaktadır. Tespitin yapılması ve probleminin çözümlenmesi için servisi aramalısınız.

Er 25 Arızası Baca gazı sensör sorunudur.

Çözüm  Kablolarda kopma, kısa dönem, yerinden çıkma ya da birbirine temas durumu söz mevzusu olabilir. Çözüm için kesinlikle servisi aramalısınız.

Er 26 Arızası Boyler sensör sorunudur.

Çözüm  Bu arıza durumunda kablolarda mesele olabilir. Kabloların kopması, bağlantı yerinden çıkmış olması, kabloların birbirine temas etmesi şeklinde durumlarda bu mesele yaşanabilir.

Er 27 Arızası Dış hava sensör sorunudur.

Çözüm Fazlaca ender karşımıza çıkan arızalardandır. Her cihazda dış hava sensörü olmaz. Dış hava sensörü Scot model kombileri dış ortam sıcaklığına bakılırsa çalıştırmaktadır. Dış hava sensörü var ise mesele olabilir. Yoksa elektrik sisteminde mesele olabilir. Bu yüzden de uzman yardımı alınmalıdır.

Er 28 Arızası Su tazyik anahtarı sorunudur.

Çözüm  Su tazyik anahtarı arızasında su tazyik seviyesi manometrede olması gerektiği şeklinde göstermez. Düşük ya da yüksek su tazyik durumları tam olarak gösterilmediği için de mesele yaşanır. Bu durumda Eca Servisi arayarak parça değişimi mevzusunda yardım almalısınız.

Er 40 Arızası Akış gradyanı sorunudur.

Çözüm  Su sıcaklığı artma hızının parametrelerde belirtilmiş olan değerin üstünde bulunduğunu belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazınıza reset atmalısınız. Resetleme peşinden mesele düzelmez ise kesinlikle servisi aramalısınız.

Er 41 Arızası Gidiş-dönüş ısı farkı sorunudur.

Çözüm  Kalorifer devresi gidiş-dönüş su sıcaklığının farkının parametrelerde belirtilen değerde olmadığını belirtir. Bu durumda aygıt bloke olur ve çalışmaz. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Er 61 Arızası İyon denetim sapması sorunudur.

Çözüm İyonun kontrolden çıktığını belirtir. Cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında mesele düzelmez ise servis yardımı almalısınız.

Er 62 Arızası Scot aktuators sorunudur.

Çözüm Aleti bu sorunda resetlemelisiniz. Reset sonrasında düzelme durumu olmaz ise servisi aramalısınız.

Er 63 Arızası Scot sistem sorunudur.

Çözüm  Resetleme işlemi yapmalısınız. Reset peşinden mesele devam ediyor ise servisi aramalısınız.

Er 64- Er 65- Er 66- Er 74 Arızası Kalibrasyon sorunudur.

Çözüm  Kullanıcı olarak aleti resetlemenizi tavsiye ederiz. Maksimum 3 resetleme uygulaması sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım almalısınız.

Er 67 Arızası Geçersiz iyon bazı anlamına gelmektedir.

Çözüm Resetleme işlemi yapmalı probleminin düzelmediği durumlarda servisi arayarak yardım almalısınız.

Er 30- Er 31 Arızası CkC parametre sorunudur.

Çözüm  Reset butonuna basmalısınız. Düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’ni aramalısınız.

Er 32 Arızası 230V şebeke voltaj sorunudur.

Çözüm  Şebeke voltajının 170 Vac ile 255 Vac aralığının haricinde bulunduğunu belirtir. Aygıt bu durumda bloke şekilde kalır ve kullanıcı talebini karşılamaz. Bir süre bekledikten sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı alınmalıdır. Anakart düşük ya da yüksek voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Anakarta müdahale edilip mesele çözümlenir. Fakat mesele tekrardan yaşanılabileceği için kombi regülatörü kesinlikle kullanılmalıdır. Bu durumda Eca Servisi’nden yardım alabilirsiniz.

Er 36 Arızası EK üretim sorunudur.

Çözüm  Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

Er 95 Arızası Programlama modu anlamına gelir.

Çözüm  Sistem programlama modunda olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu şeklinde durumlarda aygıt resetlenmelidir. Resetleme işlemi netice vermiyor ise servis yardımı alınmalıdır.

Er 96 Arızası Reset denetimi anlamına gelir.

Çözüm  Kısa sürede devamlı reset butonuna basıldığında ekranda beliren hata kodudur. Aleti şalterinden kapatıp tekrardan açın. Düzelme olmaz ise servisten yardım almalısınız.

Er 97 Arızası Bilinmeyen sorundur.

Çözüm  Fazlaca ender karşılaşılan arıza durumlarındandır. Aleti resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme olmaz ise sadece yerinde görülerek tespit yapılması gerekir. Bu yüzden de uzman servis yardımı almalısınız.

Er 88-Er 98-Er 99 Arızası Öteki scot sorunlarıdır.

Çözüm  Bu şeklinde arıza durumlarında aleti resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda netice değişmiyorsa kesinlikle servis yardımı almalısınız.

Er 34 Arızası Boiler Chip Card’ın uyumlu olmadığını belirtir.

Çözüm  Bu durumda BCC uyumlu olmayabilir ya da yanlış takılmış olabilir. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalı yardım almalısınız.

Er 35 Arızası Boiler Chip Card takılı değil.

Çözüm  BCC nin takılmadığını ya da çıkarıldığını belirtir. Bu durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın. Uzman Eca Servisi yardımı alın.

Er 37 Arızası Boiler Chip Card güncelleme sorunudur.

Çözüm  Herhangi bir işlem ya da uygulama yapmadan servisi aramalı yardım almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x