Protherm Leon Arıza Kodları

Protherm Condense LEON 24 – LEON 30 model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve anlamları makalemizde sunulmuştur.

F0 Arızası Düşük Su Tazyik Arızası.

Çözüm Kaloriferde döşem suyunun azalması doğrusu 1 bar’ın altına düşmesi sonucu ekranda beliren arıza kodudur. Ekranda bununla beraber anahtar simgesi de belirir. Bu durumda tesisata su basmanız gerekmektedir. Leon kombiye sol alt kısmında yer edinen siyah doldurma musluğu ile su basmalısınız. Doldurma musluğunu sola çevirdiğiniz süre su sesi duyacaksınız. Su sesi sonrasında ekrandaki bar kıymetini deneyin. Bar kıymeti 1,5 e geldiği süre siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Mesele düzelecektir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapmalısınız. Arıza devam ederse yada işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

F1 Arızası Aşırı Isı Güvenlik Termostatı Arızası.

Çözüm Tesisattaki su sıcaklığında yüksek derecede artış olması sebebi ile bu problem yaşanır. Güvenlik termostatı olarak malum limit termostat devreye girerek aleti bloke eder. Kumanda panosunda reset yazısı ek olarak ve anahtar sembolü yanmaya adım atar ve bu durumda dijital ekranda F1 arızası belirir. Bu durumda ilkin birkaç resetleme uygulaması yapın. Aygıt kalorifer konumunda ise kalorifer vanalarının açık olduğundan güvenli olun. Gene de netice alamıyorsanız Protherm Servisi’nden yardım alın. Bu benzer biçimde durumlarda; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, sensör arızası, kart arızası, pompada sıkışma, kalorifer tesisatında yada kalorifer filtresinde tıkanma benzer biçimde durumlar söz mevzusu olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F2 Arızası Sıcak Su Ntc Sensör Arızası.

Çözüm Kullanım suyunda problem yaşanır, kimi zaman de düşük randımanda da olsa aygıt suyu ısıtabilir.

F3 Arızası Döşem Suyu Sensör Arızası.

Çözüm Döşem suyu sensöründe arıza olduğu süre dijital ekranda F3 ikazı belirir. Anahtar sembolü yanarak arıza oluşur. Bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem ya da müdahale bulunmaz. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda problem olabilir yada boru nemlenmiş olabilir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

F4 Arızası Gaz Yokluğu Arızası.

Çözüm Ilk olarak dairede gaz olup olmadığına güvenli olmalısınız. Gaz vanalarını denetim ediniz ve ocağa gaz gelip gelmediğinden güvenli olunuz. Gaz kesilmesi neticesinde aygıt otomatikman kendini emniyete alır. Dairenizde gaz var ise ve Leon model kombinize gaz geliyor ise cihaza birkaç kez reset atın. Resetleme sonrasında netice değişmiyorsa ne olursa olsun servis yardımı alın. Gaz yokluğu doğrusu ateşleme sorunlarında; elektronik kart, iyonizasyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi benzer biçimde parçalarda problem olabilir. Bu durumda probleminin yerinde görülmesi ve tespit sonrası ihtiyaç duyulan müdahalenin yapılması gerekir. Protherm Servisi’nden yardım almalısınız.

F5 Arızası Hava Akış Sensörü (Prosestat) Arızası.

Çözüm Kombide bulunan hava akış sensörü bir öteki adı ile prosestat atık gaz çıkışında ya da temiz hava girişi esnasında ihtimaller içinde bir sorun ile karşılaşırsa doğrusu tıkanma veyahut geri tepme benzer biçimde aygıt kendini emniyete alır. Kumanda panosunda anahtar işareti yanarak dijital ekranda F5 kodu yer alır. Bu durumda prosestat, fan yada anakart arızalı olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda teknik açıdan yapılması ihtiyaç duyulan şey uzman yardımı almaktır. Aleti resetleseniz de bir netice alamazsınız. İşi uzmanına bırakmalı servisi aramalısınız.

F6 Arızası Dış Hava Isı Sensörü Problemi.

Çözüm Dış hava ısı sensöründe problem olduğu süre ekranda F6 arızası belirir. Bir çok kombide dış hava sensörü bulunmaz. Dış hava sensörü her kombide bulunmaz. Dışarıya bağlantısı yapılır ve dış hava koşullarına nazaran kombiyi çalıştırır. Arızalı ise bu uyarıyı verir. Fakat dış hava sensörü olmayan kombilerde de bu problem yaşanabilir. Bu durumda problem elektrik aksağındadır. Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun servis yardımı alınmalıdır.

OC Uyarısı

Dış hava ısı sensörünün araya girdiğini göstermektedir.

CC Uyarısı

Dış hava ısı sensörünün devreye girmediğini gösterir. Yalnız bu uyarı bir hata olarak gözlemlenmez. Kombinin enerjisinde kesilme olduğu süre ve tekrardan enerji verilmesi durumunda dijital ekran üstünde görülür.

Ekran üstünde kimi zaman arıza kodu ile “Reset” yazısı görülür ise bu durumda arızanın giderilmesi için kombiyi resetlemek gerekir. Yaz/Kış konumlu olan düğmeyi “0” konumuna getirerek kombiyi resetlemiş olmuş olursunuz. Sonrasında aygıt hangi konumda ise o konuma getirmeniz gerekir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x