Protherm Panther Arıza Kodları

F0 Arıza Kodu Su basıncı düşük.Çözüm Kombi su basıncının 0,6 barın altında bulunduğunu gösterir. Bu arıza durumunda ekranın üstünde bulunan en baştaki led de yanıp sönecektir. Basıncı görüntülemek için “MODE” tuşuna bir kez basmanız yeterlidir. Basıncın 1 barın altında bulunduğunu görmüş olacaksınız.

F1 Arıza Kodu Alev oluşmama problemi.

Çözüm Cihazda ateşleme problemi olduğu belirten F1 arıza kodu ekranda belirdiği sırada kombiye gaz girişi olup olmadığına bakınız. Eğer gaz girişi mevcut ise (şu demek oluyor ki gaz vanaları açık durumda ise, kombiye de gaz geldiğinden eminseniz) aleti resetleyiniz. “RESET” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. Resetten sonrada kombi düzelmez ise işlemi birkaç kez daha deneyin. Gene netice alamıyorsanız servis çağırmanız gerekir. Gaz valfinde, ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, elektronik kartında mesele olabilir. Tespit gereklidir. Protherm Servisi’ni aramanız gerekir.

F2 Arıza Kodu Kalorifer gidiş suyu sensörü arızalı.

Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında nemlenme olduğunda, sensör bağlantılarında kopma-kısa dönem olduğunda bu mesele yaşanır. Net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

F3 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Kombi su sıcaklığının maksimum seviyeyi de aştığını belirtir.

F5 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.

Çözüm Yalnızca dış hava sıcaklığına bakılırsa kombiyi çalıştıran bu sensörde mesele olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda dış hava sensörü olup olmadığı denetim edilmelidir. Var ise eğer sensörde ya da bağlantılarında mesele olabilir. Yoksa da elektrik aksağında sorun olabilir. Tespit yapılması ve probleminin çözümlenmesi için Protherm Servisi ile görüşmelisiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x