Protherm Leopar Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Protherm Leopar BA 24/ Leopar BA 28 model hermetik kombiler için geçerlidir.

eco Ledi Yanıp Sönüyor ise Döşem devresi gidiş-dönüş suyu sensör problemi.

Çözüm Döşem suyu sensörü arızalı olduğunda, sensör boruları nemlendiğinde ya da sensör bağlantılarında problem olduğunda bu problem yaşanır. Aygıt kendini emniyete alarak arızaya geçer. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından Protherm Servisi yardımı alınmalıdır.

40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensör problemi.

Çözüm Kullanım suyu sensöründe problem bulunduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda aygıt sıcak su sağlamaz. Kullanım suyu sensöründe arıza olabilir, sensör borularında nemlenme ya da sensör bağlantılarında bir sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akış anahtarı problemi.

Çözüm Protherm Leopar model kombiler hermetik olduğundan bu arıza durumunda prosestat ile ilgili bir problem olabileceğini belirtmektedir. Yalnız arıza durumunda sebep bir tek prosestat ile ilgili olmayabilir. Fan ya da anakart arızası durumunda, dışarı uzanan borusunun yerinden çıkması ya da olması gerekenden uzun olması halinde de bu problem yaşanabilir. Birçok sebep söz mevzusu olabileceğinden arıza onarımı adına uzman yardımı almalısınız.

60 Ledi Yanıp Sönüyor ise  Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Döşem su sıcaklığı 98°C üstünde ise ya da eşanjör bölgesindeki ısı 130°C üstünde ise aygıt bloke konuma geçer ve çalışmasını durdurur. Bu led yanıp söner. Bu arıza durumunda reset butonuna basılarak aygıt resetlenmelidir. Resetleme sonucunda problem hala devam etmekte ise; ana eşanjörde, sirkülasyon pompasında, üç yollu vanada problem, sensörde yada kartta problem olabilmektedir. Ek olarak kalorifer filtresinin vakit içinde pislik ile dolarak tıkanması ya da tesisatta tıkanma olması halinde de bu problem yaşanır diyebiliriz. Bu şeklinde durumlarda net arıza tespiti ve onarımı için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

70 Ledi Yanıp Sönüyor ise İyonizasyon-ateşleme problemi.

Çözüm Brülörde yanma olmadığı vakit ya da alev hissedilmediği vakit bu problem yaşanır. Bu şeklinde arıza durumlarında gaz giriş vanalarını denetim ederek kombiye gaz geldiğinden güvenilir olmanız gerekmektedir. Kombinize gaz gelmekte ise problem kombi parçalarında olabilir. Gene de servis öncesi reset düğmesine basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda problem düzelebilir, düzelme olmaz ise başka bir işlem uygulamadan servisi aramalı ve yardım almalısınız. Anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda problem olabilme ihtimali yüksektir. Gene de net arıza tespit ve onarımı için Protherm Servisi ile görüşmelisiniz.

80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Döşem devresi su tazyik hatası.

Çözüm Döşem su basıncının düşük yada yüksek durumda bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız vakit ilkin tazyik kıymetini denetim etmeniz gerekmektedir. Ledlerin üstüne bakacak olursanız eğer 0,3 bar altından başlayarak 2,5 bar üstüne kadar sıralıdır. Bu kıymet 1 barın altında ise düşük, 2,5 bar üstünde ise yüksek anlama gelir. Leopar kombi basıncı düşük ise cihazın sağ altında monteli durumda olan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ve ledler üstündeki kıymet 1,5 e ulaştığında doldurma musluğunu kapatarak işlemi sonlandırmalısınız. Bu uygulamadan sonrasında arıza ledi yanıp sönmeyecek kısaca problem düzelecek ve aygıt çalışmaya devam edecektir. Leopar kombi basıncı yüksek ise bu durumda cihaza en yakın radyatör havasını alarak basıncı gene 1,5 e gelene kadar düşürebilirsiniz. İşlem sonrası problem düzelir. Olur da işlemi yapamazsanız, arıza çoğunlukla yine ediyorsa yada işlemlerden sonrasında arızada düzelme olmuyor ise ne olursa olsun Protherm Servisi yardımı almalısınız.

70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Sirkülasyon problemi.

Çözüm Döşem gidiş ile dönüş suyu içinde 40°C ısı farkı olduğunda bu ledler yanıp döner. Bu durumda ilkin kullanıcı olarak kombi altında bulunan döşem vanalarının ve kalorifer vanalarının açık olduğundan güvenilir olmanız gerekir. Vanalar açık ise; pompa arızalı olabilir, ana eşanjörde problem olabilir, döşem tıkalı ya da filtre tıkalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözüme yetişmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Düşük voltaj problemi.

Çözüm Şebeke gerilimi 165 V altında ise bu problem yaşanır. Bu arıza durumunda aleti resetlemeyi deneyin zira reset işlemi otomatik yapılır. Şebeke gerilimi 165 V üstüne çıkar ise problem kendiliğinden çözümlenir. Bu yüzden bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Bekleme sonucunda problem devam eder de düzelmez ise anakart voltaj sebebi ile yanmış ya da arızalanmış olabilir. Anakart bu arıza durumunda onarım edilebilir ya da değişimi yapılabilir. Bu mevzuda uzman yardımı almanız gerekir. Yalnız müdahaleden sonrasında problem tekrardan yaşanabilir. Bu ihtimali düşünerek Kombi Regülatörü aleti kullanmanız gerekmektedir.

50 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor Gaz valfi geri besleme problemi.

Çözüm Elektronik kart gaz geri besleme sinyali alamadığı vakit ya da kablolarda problem olduğu vakit bu sorun yaşanabilir. Bu şeklinde arıza durumlarında cihaza müdahaleniz söz mevzusu değildir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından Protherm Servisi yardımı almalısınız. Gaz valfinde, kablolarda ya da elektronik kartta problem olabilir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x