Viessmann Vitopend 111 Arıza Kodları

Göstergede  ‘’bar’’ ve ‘’psi’’ Yanıp Sönerse Gaz bağlantı basıncı düşük.Çözüm Kombiye şebekeden gelen gaz basıncının düşük bulunduğunu belirten arıza durumlarıdır. Bu durumda gaz basıncı ile ilgili mesele vardır. Yardım için bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini aramanız gerekir.

10/18 Arıza Kodu Dış hava sensör problemi.

Çözüm Dış hava sensörü her kombide bulunmaz. Dışarıya monte edilerek dış ortamın sıcaklığına gore kombiyi çalıştırma görevinde olan bir parçadır. Dış hava sensörü var ise eğer kısa dönem yada kopma durumlarının söz mevzusu bulunduğunu belirtir. Dış hava sensörü yoksa ve ekranda bu hata kodu yer alıyorsa bu durumda elektrik aksağında mesele olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

30/38 Arıza Kodu Kazan ısı sensörü arızası.

Çözüm Kazan ısı sensörünün kısa dönem yaptığında ya da temassızlık söz mevzusu bulunduğunu belirten arıza kodlarıdır. Net teşhis ve çözüm için ne olursa olsun uzman yadımı almalısınız.

50/58 Arıza Kodu Boyler ısı sensörü problemi.

Çözüm Boyler ısı sensöründe kısa dönem olması ya da temassızlık olması sebebi ile sıcak suyun hazırlanamadığını belirten arıza kodudur. Bu şekilde bir durumda yardımları Viessmann Servisi’nden almalısınız.

51/59 Arıza Kodu Sıcak su sensörü problemi.

Çözüm Sıcak su sensöründe kesinti olduğunda ya da kısa dönem oluştuğunda Vitopend 111 kombi ekranında bu uyarı kodları belirmektedir. Bu durumda kombi sıcak su sağlamaz. Sensör haricinde kablo yada borularda da mesele olabileceği için net teşhis için ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

OC Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

Çözüm Bu arıza durumunda kombi otomatik resetlenir. Bir süre kadar voltajların düzene girmesi beklenmelidir. Uzun süre bekleme sonrasında da mesele düzelmezse eğer servis yardımı almalısınız. Düşük gelen voltaj sebebi ile kombinin elektronik kartı yanmış yada hasar görmüş olabilir. Bu durumda elektronik karta müdahale edilerek mesele çözümlenir. Yalnız probleminin yeniden etmemesi açısından ne olursa olsun kombi regülatörü kullanmalısınız.

OE Arıza Kodu Bacalı kombilerde baca çekişi kontrolünün olaya müdahale ettiğini belirtir.

Çözüm Bu şekilde bir durumda tüketici olarak bir süre kadar beklemelisiniz. Göstergede hala aynı mesele beliriyor ise bu durumda baca ile ilgili mesele yaşanıyor diyebiliriz. Servis yardımı alırsanız eğer ihtiyaç duyulan denetim ve işlemler yapılacak, mesele çözümlenecektir.

B0/B8 Arıza Kodu Baca gazı sensör problemi.

Çözüm Baca gazı sensörü hissedilmediği vakit yada kısa dönem yapmış olduğu vakit ekranda bu hata kodları belirebilir. Bu şeklinde durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almak gerekir.

F2 Arıza Kodu Aşırı ısı termostat problemi.

Çözüm Aşırı ısı sebebi ile limit termostatın devreye girerek kombiyi bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Bu mesele kış konumunda yaşandı ise kalorifer vanaları denetim edilmelidir. Vanaların açık olduğundan güvenli olunmalıdır. Vanalar kapalı ise açılmalıdır. En azından 3 kalorifer vanası ne olursa olsun açık durumda olmalıdır. Bu kontrollerden sonrasında kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme uygulamasını maksimum 3 kez yapabilirsiniz. 3 resetleme sonrasında mesele hala devam etmekte ise ne olursa olsun uzman yardımı alınız. Bu şeklinde durumlarda; devir daim pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir, ana eşanjörde tıkanma yada kireçlenme durumu olabilir. Net tespit ve müdahale için ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

F3 Arıza Kodu Brülör devreye girdiğinde alev uyarısı var.

Çözüm Brülörün devreye girmesi esnasında kombinin ateşleme sistemi alev uyarısı vermeye başladığını belirtir. Bu durumda servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. resetleme işleminden sonrasında da sorunda düzelme durumu olmuyor ise bu durumda ne olursa olsun servis yardımı almalısınız. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe yada elektronik kartta mesele olabilir.

F4 Arıza Kodu Ateşleme problemi.

Çözüm Kombinin ateşlemeyi yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda ilkin gaz girişlerine bakılmalıdır. Gaz vanalarının açık olduğundan güvenli olunmalı, vanalar kapalı durumda ise ne olursa olsun açılmalıdır. Daireye gaz geldiğinden güvenli olunduktan sonrasında mesele gene de düzelmiyorsa eğer resetleme işlemi yapılmalıdır. Maksimum 3 resetleme sonrasında mesele düzelmiyorsa eğer servis yardımı alınmalıdır. Bu şeklinde durumlarda; ateşleme ve iyonizasyon elektrotlarında, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir.

F5 Arıza Kodu Prosestat açılmıyor yada kapanmıyor problemi.

Çözüm Brülör emek verme durumunda iken prosestat açılmıyor yada ateşleme seviyesi hız yüküne geldiği vakit da prosestat kapanmıyor ise ekranda bu hata kodu belirebilir. Bu şeklinde durumlarda bir nevi hava akış problemi şu demek oluyor ki atık gaz sistemi problemi yaşandığını belirtebiliriz. Bu şekilde bir arıza durumu ile karşılaştığınız vakit yapabileceğiniz tek işlem resetleme işlemi olur. Yalnız mesele resetleme işlemi ile çözümlenmez. İşin uzmanından yardım almak gerekir. Prosestatın yanı sıra, fan ve anakartta mesele olabilir. Aygıt eğer bacalı ise; baca sensöründe mesele olabilir ya da baca tıkalı olabilir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalı yardım almalısınız.

F6 Arıza Kodu Baca çekiş kontrolü  24 saat içinde 10 kez devreye girmiş.

Çözüm Bu mesele devam etmiş olduğu takdir de Vitopend 111 model kombi baca çekişini gerçekleştiremiyor olabilir. Arızanın devam etmiş olduğu durumlarda ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız, cihaza müdahale etmemelisiniz.

F8 Arıza Kodu Gaz valfi kapanmıyor.

Çözüm Tüketicinin müdahale edeceği bir durum söz mevzusu olması imkansız. Gaz valfi kapanmıyorsa eğer aygıt kullanılmıyor olsa da alevi algılamaya devam eder. Gaz valfi ile ilgili olan bu durumda ne olursa olsun uzman yardımı alınmalıdır. Gaz valfinin yanı sıra mesele elektronik kart ile ilgili da olabilmektedir.

F9 Arıza Kodu Brülörün arızaya geçtiğini belirtir.

Çözüm F9 uyarısında hız geri bildirimi olmadığı için brülör hata verir. Bu durumun sebepleri ve sebepleri sadece mesele yerinde görüldüğünde bulunabilir. Bundan dolayı de kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan ne olursa olsun uzman Viessmann Servisi yardımı almalısınız.

FC Arıza Kodu Modül ventilinin kumanda panelinde arıza mevcut.

Çözüm Bu şeklinde durumlarda mesele elektronik kart ile ilgili olabilir. Net teşhis ve çözüm için cihaza müdahale etmeden ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız. Servisi arayarak çözüm mevzusundaki yardımları alabilirsiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x